Safari szybsza niż IE i Firefox

Safari szybsza niż IE i Firefox

25.10.2007 10:00

Amerykańska firma Web Performance przeprowadziła testy szybkości trzech przeglądarek internetowych - Internet Explorera Microsoftu, Firefoksa Fundacji Mozilla oraz Safari firmy Apple. Zwycięzcą testu został produkt koncernu spod znaku jabłka - aczkolwiek Safari dla Windows była tylko minimalnie szybsza niż konkurenci ( przeczy to deklaracjom Apple'a - koncern twierdzi, że Safari jest dwukrotnie szybsza niż np. MSIE ).

Porównanie przeprowadzone zostało osobiście przez szefa Web Performance - Michaela Czeiszpergera. Tłumaczy on, że do przetestowania wydajności programów zachęciły go buńczuczne wypowiedzi przedstawicieli Apple, którzy mówią, że Safari dla Windows ładuje i wyświetla strony WWW dwukrotnie szybciej niż konkurencyjne przeglądarki. Twierdzenie to zwykle wspierane jest niezbyt konkretnymi benchmarkami, dlatego Czeiszperger postanowił zweryfikować te deklaracje.

Test polegał na zmierzeniu czasów, potrzebnych każdej z przeglądarek do pobrania i wyświetlenia kompletnej strony WWW ( do tego celu wybrano 16 najpopularniejszych amerykańskich serwisów ). Pomiary przeprowadzane były na identycznym łączu, wielokrotnie w ciągu dnia - później ich wyniki zsumowano i uśredniono. W testach uwzględniono zarówno przypadki pobierania kompletnej strony WWW ( w przypadku pierwszego jej oglądania ), jak i wyświetlania strony, którą już wcześniej za pośrednictwem danej przeglądarki odwiedzono ( w tym przypadku część plików serwisu przechowywana jest lokalnie ).

_ "We wszystkich przypadkach Safari 3 Windows beta była najszybsza - ale różnice w wynikach nie były tak wyraźne, jak deklaruje Apple" _ - mówi Michael Czeiszperger. Największą przewagę nad konkurentami Safari miała podczas pobierania całej strony - była o 1.1 sekundy szybsza niż IE 7 i o 1.4 sekundy szybsza niż Firefox. Taka różnica może być, zdaniem szefa Web Performance, zauważalna dla większości użytkowników łączy szerokopasmowych.

Zdecydowanie mniejsze różnice odnotowano podczas testowania szybkości na stronach, które już wcześniej odwiedzono ( zdaniem Czeiszpergera, takie testy są najbardziej zbliżone do zachowania typowego internauty, który często odwiedza te same witryny ) - tam przewaga Safari w najlepszym przypadku wynosiła 0,2 sekundy.

Przeglądarka Safari 3 dla Windows na razie jest dostępna jedynie w wersji beta - być może już jutro udostępnione zostanie jej wydanie finalne ( wraz z premierą Safari 3 dla Mac OS X ).

Więcej informacji na temat testów znaleźć można na stronie firmy Web Performance - http://www.webperformanceinc.com/library/reports/safari%20benchmarks/index.html.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)