Opera 9.5 - szybsza, bardziej zgodna

Opera 9.5 - szybsza, bardziej zgodna

Opera 9.5 - szybsza, bardziej zgodna
25.06.2007 14:30, aktualizacja: 01.03.2022 13:11

W oficjalnym, firmowym blogu firmy Opera pojawiła się garść informacji o nadchodzącej nowej wersji przeglądarki Opera 9.5 - o nazwie kodowej "Kestrel". Oprócz poprawek znalezionych błędów, użytkownicy znajdą w niej wiele nowych funkcji i usprawnień.

Rezultatem ponad rocznych prac nad silnikiem renderującym ( które trwały od ukazania się wersji dziewiątej przeglądarki ) będzie między innymi dużo lepsze wsparcie dla CSS3, bardzo dobra obsługa SVG ( Scalable Vector Graphics ) - http://pl.wikipedia.org/wiki/svg i całkowicie nowy silnik JavaScript ze wsparciem dla ECMAScript 4 - http://en.wikipedia.org/wiki/ecmascriptfourth_edition. Jak chwali się autor blogu, Opera będzie poprawnie wyświetlać jeszcze więcej niepoprawnie ( niezgodnie ze standardami ) napisanych witryn WWW, a oprócz tego dalej będzie przeglądarką najbardziej zgodną ze standardami. Już teraz, we wczesnej wersji, nowa Opera przechodzi na przykład w 100% test selektorów CSS3 - http://www.css3.info/selectors-test/.

Interfejs użytkownika, dzięki sygnałom od społeczności, zyska kilka usprawnień - ma być bardziej przejrzysty, a najczęściej używane funkcje łatwiej dostępne. Oprócz tego znacznie poprawiono nawigację przy pomocy klawiatury, poprawiono skróty klawiszowe i dodano wsparcie dla screen readerów. Ponadto Opera będzie lepiej integrować się z rożnymi platformami systemowymi ( dzięki temu na przykład użytkownicy MacOS-a otrzymają przeglądarkę w pełni zintegrowaną z systemem ). Ma się także pojawić wersja oparta na QT4 przeznaczona dla systemów z rodziny Linux oraz specjalne pakiety dla 64-bitowych wersji Linuksa i FreeBSD.
Jeżeli chodzi o prędkość, to nowa wersja Opery, według autora blogu, ma być dużo szybsza i to zarówno w benchmarkach, jak i testowana na realnych stronach WWW. Także interfejs użytkownika ma być bardziej responsywny.

Za kilka tygodni powinny się już pojawić cotygodniowe wersje testowe, umożliwiające zapoznawanie się użytkowników z nowymi funkcjami Opery 9.5 "Kestrel". Więcej informacji na ten temat już niedługo w firmowym blogu Opery - http://my.opera.com/desktopteam/blog/.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)