Reforma unijnych przepisów dotyczących ochrony danych osobowych

Reforma unijnych przepisów dotyczących ochrony danych osobowych

Reforma unijnych przepisów dotyczących ochrony danych osobowych
Źródło zdjęć: © Kt Ann / flickr.com / CC
23.02.2012 11:24

W Wiedniu odbyła się konferencja organizowana przez AIJA, poświęcona między innymi tematyce reformy unijnych przepisów dotyczących ochrony danych osobowych oraz zagadnieniu retencji danych telekomunikacyjnych.

Część konferencji, organizowanej przez International Young Lawyers Association (Association Internationale des Jeunes Avocats - AIJA), zatytułowana "_ Ochrona danych osobowych - nowe technologie, nowe kierunki, nowe wyzwania _" objęła wiele zagadnień związanych z propozycją Komisji Europejskiej rewolucyjnej zmiany w systemie ochrony danych osobowych. Dotychczasowa dyrektywa regulująca ochronę danych osobowych zastąpiona została rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ochrony osób fizycznych w zakresie przetwarzania danych osobowych i swobodnego przepływu tych danych oraz dyrektywą, regulującą zasady ochrony danych osobowych w policji i wymiarze sprawiedliwości w sprawach karnych.

Unia Europejska przystąpiła do reformy obowiązującej od prawie piętnastu lat dyrektywy w celu sprostania aktualnym i przyszłym wyzwaniom związanym z ochroną danych osobowych, w tym w szczególności związanych z handlem elektronicznym i Internetem. Uczestnicy konferencji zastanawiali się między innymi, czy proponowane zmiany okażą się wystarczające w dobie nowych technologii, takich jak media społecznościowe, RFID czy systemy biometryczne oraz w jakim stopniu wpłyną one na wzmocnienie pozycji osób, których dane dotyczą, zwiększenie odpowiedzialności administratorów danych i umocnienie pozycji organów nadzorczych.

Ponadto uczestnicy konferencji skrytykowali obecne regulacje dotyczące obowiązku przechowywania danych dotyczących wykonywanych przez abonentów połączeń na cele prowadzenia śledztw. Przede wszystkim zwrócili uwagę na niejasny cel przepisów, lakoniczność, brak kontroli oraz naruszenia podstawowych wolności obywatelskich. Konkludując paneliści potwierdzili potrzebę natychmiastowych zmian w przepisach unijnych.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Dyski SSD to tymczasowe rozwiązanie"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)