Parlament Europejski za wzmocnieniem ochrony danych osobowych

Parlament Europejski za wzmocnieniem ochrony danych osobowych
Źródło zdjęć: © Sebastien Bertrand / CC

13.03.2014 09:30, aktual.: 13.03.2014 14:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Europosłowie opowiedzieli się w środę za zaostrzeniem przepisów
dotyczących ochrony danych osobowych w UE, aby dostosować je do rozwoju technologii i dać
obywatelom większą kontrolę nad ich danymi. Według KE głosowanie to sygnał, że reforma jest
niezbędna.

Proponowany pakiet przepisów (dyrektywa i rozporządzenie) wprowadza m.in. wymóg, by każda firma, które ma wyszukiwarkę internetową, portal społecznościowy lub obsługuje tzw. chmury pamięci, zwracała się o zezwolenie organu ochrony danych osobowych w UE, zanim ujawni te dane odbiorcy w państwie trzecim. Będzie to czyniła w kraju, w którym ma główną siedzibę. Firma taka będzie także zobowiązana informować osobę, której dotyczy prośba o ujawnienie danych.

Nowe przepisy mają też lepiej chronić dane w internecie. Mają dać tzw. prawo do wymazania (z ang. right to be forgotten) z portalu społecznościowego informacji, zdjęć czy wpisów. Przewidują również ograniczenia dotyczące tzw. profilowania, czyli określania na podstawie zachowań w internecie np. statusu materialnego, miejsca zamieszkania danej osoby czy jej preferencji.

Nowelizacja wprowadzi też wymóg stosowania jasnego i prostego języka w regulaminach dotyczących polityki ochrony prywatności. Każdy dostawca usług internetowych, który chce przetwarzać dane osobowe, będzie musiał najpierw uzyskać dobrowolną i wyraźną zgodę danej osoby.

PE opowiedział się także za zwiększeniem grzywny dla firm, które nie będą przestrzegały nowych regulacji; ma to być 10. mln euro lub 5 proc. rocznego obrotu.

Komisja Europejska zaproponowała reformę unijnych przepisów z 199. r. dotyczących ochrony danych już w 2012 roku. Grecja, która w tym półroczu przewodniczy UE, deklaruje jak najszybsze sfinalizowanie negocjacji z krajami członkowskimi. Celem jest zakończenie prac nad przepisami do końca 2014 r.

Wśród państw członkowskim propozycja KE budzi jednak sporo kontrowersji. Kilka krajów obawia się, że wyśrubowane przepisy będą zbyt dużym obciążeniem dla przedsiębiorstw.

Unijna komisarz sprawiedliwości Viviane Reding podkreśliła w środę, że głosowanie europarlamentu to "jednoznaczny sygnał, iż reforma tych przepisów jest koniecznością". - _ Europejscy parlamentarzyści wysłuchali obywateli i przedsiębiorców w UE. Poprzez to głosowanie dali jasno do zrozumienia, że potrzebujemy jednolitych i mocnych europejskich przepisów ochrony danych, które ułatwią życie firmom i wzmocnią ochronę naszych obywateli _ - oświadczyła Reding.

Sprawozdawca jednego z raportów dotyczących ochrony danych osobowych Jan Albrecht z niemieckich Zielonych podkreślił z kolei, że dalsze odkładanie wejścia w życie nowych regulacji będzie nieodpowiedzialne. - _ Jeśli jakieś kraje członkowskie nie chcą wprowadzić tego prawa po dwóch latach negocjacji, większość powinna zdecydować, by pracować nad tym dalej bez nich _ - powiedział.

Przyjęte w środę w pierwszym czytaniu stanowisko europarlamentu w sprawie reformy przepisów o ochronie danych zostanie przekazane europosłom następnej kadencji PE, wybranym w majowych wyborach. Na podstawie tego stanowiska będą oni mogli kontynuować prace nad nowym prawem.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)