Co wie o Tobie Google? Dzień Ochrony Danych Osobowych

Co wie o Tobie Google? Dzień Ochrony Danych Osobowych

Co wie o Tobie Google? Dzień Ochrony Danych Osobowych
27.01.2011 13:17, aktualizacja: 28.01.2011 14:35

28 stycznia 2011 obchodzimy Data Privacy Day, czyli Dzień Ochrony Danych. Warto przyjrzeć się temu, jak wiele o nas można znaleźć w internecie. Przekonajcie się sami, co wie o was Google wpisując w wyszukiwarkę swoje imię i nazwisko w cudzysłowie np. "Jan Kowalski". Całkiem dużo, prawda?

Idea Data Privacy Day zrodziła się kilka lat temu, jako reakcja na wciąż rosnący udział technologii i Internetu w życiu codziennym. „Z roku na rok coraz częściej wykorzystujemy sieć do kontaktów z otoczeniem. Furorę robią portale społecznościowe, prawie każdy z nas ma e-konto bankowe, a kurierzy dostarczają codziennie tysiące zakupów zrobionych w sklepach internetowych. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasze prywatne dane, publikowane w cyberświecie, wystawione są na poważne niebezpieczeństwo.”. zauważa Łukasz Nowatkowski, ekspert ds. Bezpieczeństwa IT w firmie G Data Software.

Obraz
© (fot. Bernard Jaubert/Thinkstock)

Zwrócenie uwagi na zagrożenia i edukacja w zakresie polityki prywatności i ochrony informacji w sieci to właśnie główny cel Dnia Ochrony Danych. Od 2. stycznia przez kilka miesięcy w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i 27 krajach europejskich będą się odbywały liczne wykłady, konferencje, fora dyskusyjne, konkursy i wystawy poświęcone tej właśnie problematyce. „Dzięki takim wydarzeniom debata o cyberprywatności dociera do coraz większej liczby osób, tym samym stając się przedmiotem globalnego dialogu. Umożliwia to nie tylko pokazanie szerokiemu gronu użytkowników Internetu, jak dbać o publikowane dane, ale także pomaga wpłynąć na ustawodawców, by wprowadzali stosowne przepisy, utrudniające bezprawne wykorzystywanie informacji. Co więcej, rozważania na temat bezpieczeństwa stymulują rozwój technologii i narzędzi, pozwalających chronić dane osobowe umieszczane w Internecie.”- komentuje Nowatkowski.

Dzień Ochrony Danych to inicjatywa skierowana do wszystkich – od nastolatków, studentów począwszy, poprzez nauczycieli akademickich, artystów i przedsiębiorców, na przedstawicielach władz państwowych kończąc. Każdy może zabrać głos w dyskusji na temat równie istotny, jak i, niestety, często pomijany – trzeba tylko wiedzieć kiedy i gdzie. „Odpowiednikiem Dnia Ochrony Danych na Starym Kontynencie jest – oczywiście 28 stycznia – Europejski Dzień Ochrony Danych i Prywatności. W każdym z krajów UE świętować będziemy inaczej. W Polsce między 2. a 3. czerwca 2011, na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, organizowana będzie Konferencja Komunikacji Multimedialnej, Usług i Bezpieczeństwa, podczas której uczestnicy będą pracować między innymi nad koncepcją rozwoju ochrony informacji, wzmocnieniem współpracy sektorów prywatnych i publicznych w zakresie cyberbezpieczeństwa. Myślę, że to spotkanie to świetny początek nagłaśniania tej tematyki w naszym kraju. Mam nadzieję, że z roku na rok coraz aktywniej będziemy
obchodzili Dzień Ochrony Danych, a w rezultacie staniemy się bardziej świadomymi użytkownikami technologii webowych.” – podsumowuje ekspert G Data Software.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)