Co wie o Tobie Google? Dzień Ochrony Danych Osobowych

Co wie o Tobie Google? Dzień Ochrony Danych Osobowych

27.01.2011 13:17, aktual.: 28.01.2011 14:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

28 stycznia 2011 obchodzimy Data Privacy Day, czyli Dzień Ochrony Danych. Warto przyjrzeć się temu, jak wiele o nas można znaleźć w internecie. Przekonajcie się sami, co wie o was Google wpisując w wyszukiwarkę swoje imię i nazwisko w cudzysłowie np. "Jan Kowalski". Całkiem dużo, prawda?

Idea Data Privacy Day zrodziła się kilka lat temu, jako reakcja na wciąż rosnący udział technologii i Internetu w życiu codziennym. „Z roku na rok coraz częściej wykorzystujemy sieć do kontaktów z otoczeniem. Furorę robią portale społecznościowe, prawie każdy z nas ma e-konto bankowe, a kurierzy dostarczają codziennie tysiące zakupów zrobionych w sklepach internetowych. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasze prywatne dane, publikowane w cyberświecie, wystawione są na poważne niebezpieczeństwo.”. zauważa Łukasz Nowatkowski, ekspert ds. Bezpieczeństwa IT w firmie G Data Software.

Obraz
© (fot. Bernard Jaubert/Thinkstock)

Zwrócenie uwagi na zagrożenia i edukacja w zakresie polityki prywatności i ochrony informacji w sieci to właśnie główny cel Dnia Ochrony Danych. Od 2. stycznia przez kilka miesięcy w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i 27 krajach europejskich będą się odbywały liczne wykłady, konferencje, fora dyskusyjne, konkursy i wystawy poświęcone tej właśnie problematyce. „Dzięki takim wydarzeniom debata o cyberprywatności dociera do coraz większej liczby osób, tym samym stając się przedmiotem globalnego dialogu. Umożliwia to nie tylko pokazanie szerokiemu gronu użytkowników Internetu, jak dbać o publikowane dane, ale także pomaga wpłynąć na ustawodawców, by wprowadzali stosowne przepisy, utrudniające bezprawne wykorzystywanie informacji. Co więcej, rozważania na temat bezpieczeństwa stymulują rozwój technologii i narzędzi, pozwalających chronić dane osobowe umieszczane w Internecie.”- komentuje Nowatkowski.

Dzień Ochrony Danych to inicjatywa skierowana do wszystkich – od nastolatków, studentów począwszy, poprzez nauczycieli akademickich, artystów i przedsiębiorców, na przedstawicielach władz państwowych kończąc. Każdy może zabrać głos w dyskusji na temat równie istotny, jak i, niestety, często pomijany – trzeba tylko wiedzieć kiedy i gdzie. „Odpowiednikiem Dnia Ochrony Danych na Starym Kontynencie jest – oczywiście 28 stycznia – Europejski Dzień Ochrony Danych i Prywatności. W każdym z krajów UE świętować będziemy inaczej. W Polsce między 2. a 3. czerwca 2011, na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, organizowana będzie Konferencja Komunikacji Multimedialnej, Usług i Bezpieczeństwa, podczas której uczestnicy będą pracować między innymi nad koncepcją rozwoju ochrony informacji, wzmocnieniem współpracy sektorów prywatnych i publicznych w zakresie cyberbezpieczeństwa. Myślę, że to spotkanie to świetny początek nagłaśniania tej tematyki w naszym kraju. Mam nadzieję, że z roku na rok coraz aktywniej będziemy
obchodzili Dzień Ochrony Danych, a w rezultacie staniemy się bardziej świadomymi użytkownikami technologii webowych.” – podsumowuje ekspert G Data Software.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)