Posprzątaj swoje dane na Dzień Ochrony Danych Osobowych

Posprzątaj swoje dane na Dzień Ochrony Danych Osobowych

Posprzątaj swoje dane na Dzień Ochrony Danych Osobowych
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
26.01.2012 14:58, aktualizacja: 26.01.2012 15:33

28 stycznia obchodzimy kolejny Dzień Ochrony Danych Osobowych. Data ta jest okazją do debaty nad zarządzaniem reputacją online, prywatnością użytkowników Internetu oraz zastanowienia się nad kondycją własnego cyfrowego śladu, czyli ogółu informacji na nasz temat w sieci. Wyniki ostatniego badania międzynarodowej wyszukiwarki osób 123people pokazują, że 23% użytkowników sprawdza regularnie swoje imię i nazwisko za pomocą wyszukiwarki, a wśród nich aż 55% robi to w celu skontrolowania swojej reputacji online.

"Chociaż świadomość dotycząca danych osobowych w sieci rośnie, dalsze informowanie i edukowanie użytkowników w tym zakresie jest konieczne" - mówi Alexandra Senoner, Dyrektor Działu Komunikacji 123people. - "Szacujemy, że około 70. użytkowników, którzy kontaktują się z naszym Działem Obsługi Klienta, potrzebuje poszerzenia wiedzy o tym, czym jest cyfrowy ślad oraz jak nim zarządzać dbając o własne bezpieczeństwo" - dodaje. Większość zgłoszeń, jakie odbierane są przez Dział Obsługi Klienta firmy odnoszą się do usuniecia konkretnego linku. 123people zawsze spełnia prośby użytkowników, jednak należy pamietać o tym, że wykszukiwarka nie przechowuje danych o Internautach, a faktyczne usunięcie niechcianej informacji może być dokonane tylko przez oryginalne źródło.
Z okazji Dnia Ochrony Danych Osobowych warto zrobić generalne sprzątanie swoich kanałów social media i zadbać o reputację online. Oto kilka rad, jak sobie poradzić z porządkami:

  1. Wpisz swoje imię i nazwisko w Google lub przeznaczoną do tego wyszukiwarkę osób, np. dostępną dla polskich użytkowników 123people.pl
  1. Sprawdź ile masz profili w serwisach społecznosciowych i zastanów się, które są Ci potrzebne i w jakim celu. Usuń te, z których dawno nie korzystasz
  1. Zobacz, czy w sieci nie można znaleźć informacji, z którymi nie chcesz być identyfikowany, są dla Ciebie szkodliwe lub nieaktualne. Poproś amidnistratora danej strony o ich usunięcie, masz do tego prawo
  1. Należy pamiętać, że pamięć cache serwisów społecznościowych i wyszukiwarek przechowuje dane przez jakiś czas po ich usunięciu, nawet przez kilka tygodni. Dlatego powinniśmy sprawdzać swój cyfrowy ślad regularnie, nawet po tym, jak dokonamy „sprzątania”. naszych kanałów social media.

Edukacja nadal najważniejsza
„Dzisiejszy Internet to złożone zjawisko, które rozwija się niezwykle deynamicznie, co sprawia, że przeciętny użytkownik czuje się zagubiony”. – mówi Senoner. – „Naszą misją jako firmy oferującej usługi w Internecie jest informowanie i edukowanie Internautów, którzy kontaktują się z naszym Działem Obsługi Klienta. Aby aktywnie zarządzać informacją osobistą w sieci, trzeba wiedzieć jakie informacje na nasz temat sa dostępne online”.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)