Raport: Blu‑ray albo potanieje albo przegra "wojnę formatów"

26.09.2007 14:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Firma analityczna Forrester Research przeprowadziła badanie popularności formatów HD DVD i Blu-ray, pretendujących do miana następców DVD. Wszystko wskazuje na to, iż starcie obu technologii, wspieranych przez wielkie koncerny i studia filmowe, jeszcze przez długi czas nie przyniesie rozwiązania.

Wniosek płynący z badania jest taki, iż obecnie to Blu-ray, wspierany m.in. przez Sony, stoi na lepszej pozycji niż HD DVD ( promowany przez Toshibę i NEC ). Aby podbić serca niezdecydowanych klientów, producenci urządzeń ( np. odtwarzaczy Blu-ray ) będą jednak zmuszeni wprowadzić obniżki. Cena takiego odtwarzacza to ok. 500 USD, podczas gdy konkurencyjne odtwarzacze HD DVD są o ok. 100 dolarów tańsze, a w nadchodzącym sezonie świątecznych zakupów należy spodziewać się dalszych obniżek.

Również w kwestii dostępności filmów dystrybuowanych na nośnikach Blu-ray, przewaga tego formatu ostatnio nieco osłabła. Duża w tym "zasługa" decyzji Paramount - jednego z największych koncernów filmowych - o rezygnacji z wydawania filmów w rozdzielczości HD na płytach Blu-ray na rzecz HD DVD ( szerzej na ten temat informujemy w artykule Paramount: "Pojemność Blu-ray jest przeceniana" - http://www.idg.pl/news/121075.html ).

Ratunkiem dla firm stojących za tą technologią ma być radykalna obniżka cen - m.in. wprowadzenie jeszcze przed Gwiazdką odtwarzaczy kosztujących o połowę taniej ( 250 USD ) - oraz zmiana strategii marketingowej, przewidująca bardziej agresywne kampanie promocyjne.

Sprzedaż odtwarzaczy nowej generacji nie zmieni się natomiast znacząco w przeciągu najbliższych 18 miesięcy, przewidują analitycy Forrestera. Klienci wciąż bowiem czekają na obniżki cen urządzeń, licząc również iż jeden z oponentów uzyska taką przewagę nad konkurentem, że będzie można mówić o końcu "wojny formatów". Zdaniem autorów raportu, typowy użytkownik telewizora HD Ready byłby skłonny zapłacić przeciętnie ok. 200 dolarów za nowy odtwarzacz HD DVD bądź Blu-ray.

Więcej informacji: Forrester Research - http://www.forrester.com

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)