Radziecki metalowy potwór z gigantycznymi śrubami zamiast kół

Radziecki metalowy potwór z gigantycznymi śrubami zamiast kół

Radziecki metalowy potwór z gigantycznymi śrubami zamiast kół
Źródło zdjęć: © Gizmodo.pl
11.04.2011 13:06, aktualizacja: 11.04.2011 14:56

Który pojazd nie ma kół, ani gąsienic, potrafi przejechać po każdym terenie, lecz jest ostatnim pod który chciałbyś wpaść? Powstały w latach 70. w ZSSR napędzany dwoma śrubami potwór pasuje do tego opisu jak ulał

Widoczny na zdjęciu pojazd w nietypowym rodzajem bieżnika nazwano ZIL-490. i wyprodukowano w 1972 roku w Związku Radzieckim. Powstał on w kilku różnych wersji, jednak ten widoczny na załączonym niżej filmie jest największym z nich. Obecnie znajduje się w takim samym stanie, jak większość niekonwencjonalnych urządzeń powstałych na wschodzie w trakcie Zimnej Wojny: rdzewieje na składowisku złomu.

Obraz
© (fot. Gizmodo.pl)

Jak podaje serwis EnglishRussia, ZIL 490. był w stanie przemieszczać się z dodatkowymi 2,5 tony bagażu na plecach. Ze szczątkowych informacji na temat tego pojazdu wynika, że wyprodukowano tylko kilka jego sztuk. Rosjanie wymyślili bardzo interesujący pojazd, dla którego niestety nie znaleźli zastosowania w praktyce.

Obraz
© (fot. Gizmodo.pl)

Szkoda, że tak ciekawie zaprojektowany pojazd musiał skończyć na złomowisku. Jeśli nie jesteście w stanie wyobrazić sobie, jak wygląda pokonywanie drogi przy użyciu tylko 2 śrub, oto mały pokaz:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (139)