Prowadzisz firmę i szukasz sprzętu komputerowego? Oto 4 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę

Prowadzisz firmę i szukasz sprzętu komputerowego? Oto 4 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

19.06.2015 11:17, aktual.: 19.06.2015 13:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wybór odpowiedniego sprzętu komputerowego dla firmy jest niezwykle istotny. W grę przecież wchodzą nie tylko nakłady finansowe, ale i szereg czynników związanych z funkcjonalnością i komfortem pracy. Nie bez znaczenia jest również efekt wizerunkowy. Znikająca strona internetowa, wadliwie działająca poczta elektroniczna, brak możliwości skontrolowania stanów magazynowych, czy wydrukowania faktury to również pokłosie wadliwego sprzętu komputerowego.

Dobry sprzęt, czyli jaki?

Najczęściej spontanicznie podawanym kryterium wyboru jest cena i bezawaryjność. Tymczasem zakup sprzętu komputerowego w przypadku firmy jest na tyle istotny, że powinniśmy poświęcić mu nieco więcej czasu. Na samym początku należy się zastanowić, jakiego sprzętu potrzebujemy, do czego ma być wykorzystywany, jak bardzo zaawansowany powinien być. Warto przy tym wziąć pod uwagę plany rozwoju firmy. Laptop, czy komputer stacjonarny można wymienić po stosunkowo krótkim okresie użytkowania, ale np. inwestycja we własny serwer to już wydatek na kilkanaście najbliższych lat. Zatem czasami wybór bardziej zaawansowanego, droższego rozwiązania może być trafniejszy – tym bardziej, że w przypadku serwera na cenę wpływa np. okres gwarancji.

Jak mówi Paweł Marczyński z serwisu www.thomas-it.pl: Serwery w firmie spełniają różne funkcje: przechowują i udostępniają pliki, zarządzają drukarkami czy zapewniają użytkownikom sieci komputerowej dostęp do określonych zasobów informatycznych. W zależności od potrzeb, mogą też obsługiwać pocztę e-mail, zarządzać bazą danych czy wreszcie pełnić rolę serwera WWW. Dobrze skonfigurowany serwer zadba również o bezpieczeństwo naszych danych, wykonując kopie zapasowe z danych na wszystkich dyskach w firmie.

W przypadku serwera istotny wpływ na cenę ma np. pojemność dysków, szybkość ich pracy, sposób zabezpieczenia danych, tworzenia kopii zapasowych, odporność na ataki wirusów, typ obudowy, zabezpieczenie ciągłości pracy. Podobnie jak dodatkowy zakup oprogramowania, o czym nie zawsze pamiętają użytkownicy.

Wybór partnera

Trudno oczywiście samodzielnie śledzić wszystkie nowości z zakresu IT i prowadząc np. firmę transportową znać się na zawiłościach budowania własnej sieci internetowej, czy tworzenia niezawodnego zaplecza komputerowego. Z punktu widzenia właściciela przedsiębiorstwa, czy zatrudnionego w nim pracownika, najważniejsze jest, by po prostu sprzęt działał. W przypadku parametrów technicznych warto więc zasięgnąć opinii doświadczonego sprzedawcy, który pomoże dopasować sprzęt do możliwości finansowych i potrzeb firmy. Finalnie może bowiem okazać się, że kluczowy dla zadowolenia płynącego z użytkowania sprzętu komputerowego może być wybór jego dostawcy. Jakość i komfort obsługi sprzętu liczy się bowiem tak samo, jak pomoc techniczna i szybka reakcja w sytuacjach awaryjnych ze strony sprzedawcy. Kupując w jednym miejscu całość architektury informatycznej: laptopy, komputery stacjonarne, serwery, zasilacze awaryjne, routery oraz dodatkowo oprogramowanie np. Microsoft MOLP (licencje elektroniczne) lub Linux Redhat u
dobrych sprzedawców można uzyskać indywidualną atrakcyjną ofertę cenową. Warto również pamiętać o tym, że wiele firm oferuje leasing zarówno na sprzęt, jak i oprogramowanie. – dodaje Paweł Marczyński.

Komfort użytkowania

W przypadku komputerów do pracy w biurze mniej zwracamy uwagę na zaawansowane kwestie techniczne. Jeśli wybieramy modele sprawdzonych producentów, mamy gwarancję, że kupujemy sprzęt dobrej jakości: bezawaryjny, wydajny, funkcjonalny. A ponieważ w pracy spędzamy średnio 6-8 godzin dziennie, najczęściej przed komputerem, warto zadbać o komfort jego użytkowania. Wiele w tym zakresie zależy od indywidualnych preferencji użytkownika, ale szczególną uwagę należy zwrócić na większą przekątną ekranu, odpowiednią, dostosowaną do stylu pracy klawiaturę, szybkość nagrzewania, cichy system chłodzenia, rozmiary i wagę.

Ostateczny wybór parametrów technicznych, finansowych jest zawsze ustalany indywidualnie. Niezależnie od wielkości firmy, branży w której działa, nosząc się z zamiarem kupna sprzętu komputerowego warto zwrócić uwagę na 4 kluczowe elementy. Przeanalizowanie takich kryteriów jak: bezawaryjność, możliwość rozbudowy sprzętu, potencjalne późniejsze wydatki związane z eksploatacją, wsparcie techniczne i możliwość interwencji serwisowych ze strony dostawcy gwarantuje nam satysfakcję z użytkowania sprzętu i efektywną pracę przedsiębiorstwa.

Źródło artykułu:Informacja prasowa
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)