Dla amatora i profesjonalisty. Drony, na które warto zwrócić uwagę
Mimo spadającej temperatury na zewnątrz, zainteresowanie dronami wcale nie spada. Na rynku znajdziesz mnóstwo interesujących modeli, które przyciągają oko nie tylko ceną, ale również wysoką jakością wykonania i solidnymi parametrami.
12.10.2021 | aktual.: 06.03.2024 21:20
Najprostsze urządzenia kosztują nawet mniej niż 300 złotych i doskonale sprawdzą się jako zdalnie sterowana zabawka dla dziecka. Wbrew pozorom nauka obsługi nie jest trudna ani czasochłonna, wystarczy zaledwie kilka minut, by załapać podstawy. To doskonały materiał na drona typowo hobbystycznego, doskonale spisze się u osób, dla których będzie to pierwszy kontakt z tego typu urządzeniami. Można obsługiwać go z poziomu dołączonego do zestawu pilota, jednak część urządzeń równie dobrze może być obsługiwana za pośrednictwem smartfona.
Profesjonalny czy półprofesjonalny?
Obok niewielkich modeli przeznaczonych do zabawy znajdziemy również drony półprofesjonalne. To bardziej zaawansowany sprzęt przeznaczony dla entuzjastów kręcenia filmików z lotu ptaka. Wyposażono je w kamerę o wysokiej rozdzielczości, która przekazuje obraz w czasie rzeczywistym na ekran twojego smartfona. Wbudowane tryby lotu pozwalają nagrywać filmiki z niedostępnej dotychczas perspektywy. Jednocześnie solidna budowa i wysoka jakość komponentów sprawiają, że dron doskonale poradzi sobie nawet podczas wietrznej pogody. Jest zaskakująco zwrotny i odporny na podmuchy, a w razie zerwania sygnału samoczynnie powróci do miejsca, z którego wystartował.
W pełni profesjonalny dron to koszt nawet kilku tysięcy złotych. W zamian za to zyskujesz sprzęt wyposażony w wydajny akumulator oferujący nawet do 35 minut pracy na jednym ładowaniu. Jednocześnie urządzenie wyposażone zostało w szereg czujników i stabilizatorów, dzięki któremu obsługa będzie jeszcze wygodniejsza, a nagrywany obraz bardziej wyraźny. Dodatkowe programy pracy pozwolą kręcić spektakularne ujęcia z każdej perspektywy. Profesjonalne drony mają również bardzo daleki zasięg, wynoszący nawet 5 km.
Kwestia ograniczeń
Pamiętaj jednak, że zabawa z dronem jest obarczona kilkoma zakazami. Loty powinny być prowadzone w taki sposób, by nie tracić urządzenia z oczu, a maksymalna wysokość powinna wynosić nie więcej niż 120 metrów. Jednocześnie decydując się na zakup drona cięższego niż 250g, należy przejść specjalne szkolenie i test online. Trzeba również pamiętać o tym, że w niektórych miejscach używanie drona jest zakazane. Będą to porty, lotniska, kopalnie, wodociągi i oczyszczalnie czy okolice linii energetycznych. Dodatkowo nie wolno naruszać przestrzeni powietrznej banków, elektrowni i urzędów państwowych. Przed rozpoczęciem zabawy warto skorzystać z mapki przestrzeni powietrznej dostępnej w sieci.