Pozwól sąsiadowi słuchać basów! Może gasi pożar

Pozwól sąsiadowi słuchać basów! Może gasi pożar

Pozwól sąsiadowi słuchać basów! Może gasi pożar
Źródło zdjęć: © DARPA
17.07.2012 15:08, aktualizacja: 17.07.2012 16:21

Choć obecne metody walki z ogniem są całkiem skuteczne, nadal jest na tym polu jeszcze sporo do zrobienia.

Choć obecne metody walki z ogniem są całkiem skuteczne, nadal jest na tym polu jeszcze sporo do zrobienia. Agencja DARPA zajmuje się na co dzień tworzeniem nowych technologii dla sektora obronnego USA. Również początki nowej techniki walki z pożarami mają korzenie w wojskowości. W maju 200. roku na lotniskowcu USS George Washington wybuchł pożar. Ogień płonął nieustannie przez 12 godzin, powodując straty, które oszacowano na 70 milionów dolarów. Jak podają specjaliści nie jest to przypadek odosobniony. Ogień pojawiający się w ładowniach statków lub kabinach i kokpitach samolotów powoduje co roku nie tylko straty finansowe, ale przede wszystkim zagrożenie dla ludzi. Dlatego właśnie w 2008 roku DARPA uruchomiła program IFS (Instant Fire Suppression), który miał zaowocować znalezieniem nowych metod na błyskawiczne gaszenie pożarów.

Program IFS podzielono na dwa etapy. W pierwszym naukowcy zajęli się badaniem zjawiska powstawania płomieni, rozprzestrzeniania pożarów oraz próbowali wymyślić potencjalne najbardziej skuteczne metody ich gaszenia. Wnioski z tych obserwacji wskazują, że do tej pory metody walki z ogniem opierały się na próbie przerwania reakcji spalania. Tymczasem, z fizycznego punktu widzenia, płomienie można postrzegać jako zimną plazmę, którą można teoretycznie manipulować i doprowadzić do ugaszenia płomieni. Do tego celu wybrano dwie najbardziej obiecujące metody: gaszenie za pomocą fali elektromagnetycznej i akustycznej.

Gaszenie za pomocą prądu...

W drugiej fazie projektu teoretyczne rozważania doprowadziły do stworzenia dwóch prototypów gaśnic: elektrycznej i akustycznej. Elektromagnetyczna technologia gaszenia pożaru wykorzystuje elektrodę, która pozwala na gaszenie niewielkich pożarów metanu oraz paliw ciekłych. Elektroda pokryta jest szklaną powłoką, dzięki czemu prąd nie przepływa pomiędzy nią a otoczeniem. Drgające cząsteczki pola elektromagnetycznego powodują wytworzenie serii gwałtownych strumieni, które odrywają strefę zapłonu od źródła paliwa, skutecznie gasząc pożar. Niestety metoda ta nie nadaje się do gaszenia pożarów na powierzchni cieczy.

.. i basów

Do walki z pożarami rozlanych cieczy idealnie nadaje się druga, być może nawet ciekawsza, metoda akustyczna. Polega ona na rozproszeniu pożaru na większej powierzchni za pomocą fali akustycznej, co w efekcie powoduje wygaszenie płomieni. Jednak, aby skutecznie wykorzystać tę metodę konieczne jest emitowanie dźwięków o bardzo niskich częstotliwościach. Jako ciekawostkę możemy tutaj przytoczyć jeden z odcinków popularnego programu na kanale Discovery Channel „Pogromcy mitów”, w którym prowadzący ugasili pożar za pomocą modulowanego komputerowo głosu. Udowodnili oni, że jest to możliwe, ale dopiero przy głośności 14. dB, co przekracza próg bólu. Metoda gaszenia za pomocą basów, wydaje się więc nie tylko równie skuteczna, ale przede wszystkim bezpieczniejsza.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)