Czarnobyl: Władze Ukrainy twierdzą, że pożar jest pod kontrolą

Czarnobyl: Władze Ukrainy twierdzą, że pożar jest pod kontrolą

Czarnobyl: Władze Ukrainy twierdzą, że pożar jest pod kontrolą
Źródło zdjęć: © East News | VOLODYMYR SHUVAYEV, AFP
Karolina Modzelewska
14.04.2020 14:51, aktualizacja: 14.04.2020 16:22

Władze Ukrainy poinformowały, że pożar zagrażający opuszczonej elektrowni w Czarnobylu został opanowany. Wciąż tlą się niewielkie fragmenty lasu, ale służby cały czas prowadzą działania zmierzające do ich całkowitego ugaszenia.

Portal BBC opublikował informacje zgodnie z którymi pożar nieopodal Czarnobyla znajduje się pod kontrolą właściwych służb i nie zagraża pobliskiej elektrowni.

Pożar w okolicach Czarnobyla

Greenpeace Rosja uważa, że był to najgorszy pożar w okolicach od dziesięcioleci, chociaż palące się lasy w tym regionie nie są niczym nowym. Policja aresztowała 27-letniego mężczyznę, którego oskarżono o celowe podpalenie.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zeleński powiedział, że „dokładnie monitoruje” sytuację i chwalił służby ratownicze za ich „odwagę”. Na Twitterze napisał: „społeczeństwo musi poznać prawdę i być bezpiecznym”.

Czarnobyl: obecna sytuacja

W 1986 roku w Czarnobylu doszło do poważnej katastrofy jądrowej na skutek przegrzania się rdzenia jednego z reaktorów. W jej wyniku doszło do skażenia środowiska i pojawienia się radioaktywnej chmury, która dotarła nad Europę. Od tamtej pory Czarnobyl, jak i pobliskie miasto Prypeć pozostają opuszczone, chociaż miejsce przyciąga coraz więcej turystów z całego świata.

Ostatni pożar w okolicach Czarnobyla wzbudziły wiele obaw o rozprzestrzenianie się szkodliwych chemikaliów i ich wpływ na środowisko oraz ludzkie zdrowie, ale władze Ukrainy przekonują, że nie ma większego zagrożenia. Pomiary wykonane w okolicach Kijowa wykazały, że promieniowanie "mieści się w graniach normy".

Do pożaru skierowano setki strażaków, a także samoloty i helikoptery. W poniedziałek (13.04.2020 r.) zrzucono około 538 ton wody, która pomogła zapanować nad pożarem. Obecnie strażacy zabezpieczają tlące się fragmenty lasu i dbają, aby nie doszło do ponownego wybuchu ognia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)