Amazonia. Pożar gasi Boeing 747 Supertanker - największy samolot gaśniczy świata [zobacz wideo]

Amazonia. Pożar gasi Boeing 747 Supertanker - największy samolot gaśniczy świata [zobacz wideo]

Amazonia. Pożar gasi Boeing 747 Supertanker - największy samolot gaśniczy świata [zobacz wideo]
Źródło zdjęć: © Wikipedia
Adam Bednarek
26.08.2019 09:16, aktualizacja: 26.08.2019 09:28

Płonące lasy Amazonii to olbrzymie wyzwanie dla służb ratunkowych. Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro rozkłada ręce i mówi, że rząd nie ma środków finansowych na walkę z żywiołem. Na szczęście uda się wykorzystać samolot Boeing 747 Supertanker.

Wcześniej Boeing 747 Supertanker gasił pożary m.in. w Kalifornii w 2018 roku. Teraz jego nadzwyczajne warunki pomagają w walce z żywiołem w Amazonii - a konkretnie w Boliwii. Ma 70 metrów długości, zaś rozpiętość skrzydeł wynosi 64 metry.

Najważniejsze jest jednak to, że Boeing 747 Supertanker może transportować 70 tys. litrów wody. Co przy takich pożarach jak w Amazonii jest kluczowe. Zrzut wody może odbywać się nawet przy prędkości wynoszącej 260 km/h.

Boeing 747 Supertanker brał udział w wielu gaśniczych misjach na całym świecie. Może dotrzeć na dowolne miejsce w ciągu niecałej doby. Ratunkowy model Boeinga kosztował przeszło 10 mln dol.

Udział samolotu w akcji nie dziwi. Eksperci nie mają wątpliwości, że pożar w Amazonii będzie znamienny w skutkach dla całej planety.

- Skutki zniszczenia lasów w Amazonii nie będą dotyczyły tylko Amazonii - mówi Robin Chazdon z Uniwersytetu Connecticut w USA. "Zielone płuca Ziemi" stanowią jedyną ochronę przed drastyczną zmianą klimatu na całym globie. Amazońskie lasy tropikalne wytwarzają życiodajny tlen oraz są domem dla milionów gatunków roślin i zwierząt.

Skala pożaru jest gigantyczna, chmury dymu widać z kosmosu. Żywioł może spowodować ekologiczną zagładę.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)