Poradnik kupującego komputer All‑in-One

Poradnik kupującego komputer All-in-One
Źródło zdjęć: © PC World

27.01.2010 14:30, aktual.: 28.01.2010 13:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zajmują mało miejsca na biurku, prezentują się efektownie, pobierają niewiele energii i są ciche. Tak w skrócie można opisać nowoczesne komputery All-in-One, których komponenty ukryte są w obudowach monitorów LCD. Część z nich ma dotykowe ekrany, a najlepsze nadają się nawet dla graczy. Wszystkie idealnie sprawdzą się w typowych zastosowaniach biurowych i domowych.

Komputery All-in-One to dobre rozwiązanie dla osób szukających prostych w obsłudze i cichych, komputerów zajmujących niewiele miejsca na biurku. W przeciwieństwie do standardowego peceta, czy nettopa (miniaturowy pecet bazujący na komponentach netbooka lub laptopa) są wyposażone w monitor, w którego obudowie schowany jest cały komputer. To wpływa to na zwiększenie rozmiarów monitora, którego obudowa jest o 1-3 cm grubsza od standardowej. Nie przeszkadza to jednak w budowaniu pecetów All-in-One, które pod względem wizualnym prezentują się niezwykle efektownie.

Obraz
© (fot. PC World)

Jak to możliwe, że wszystkie komponenty komputera mieszczą się w niewielkiej obudowie? Takie rozwiązanie wymaga wykorzystania energooszczędnych i przede wszystkim małych podzespołów (ITX, Micro ATX), które można upakować na niewielkiej przestrzeni, bez szkody dla ich żywotności i stabilności pracy. Mniejsze wymiary, niski pobór energii powoduje że są one mniej wydajne, dlatego komputery All-in-One przeważnie przeznaczone są do prostych zadań jak praca z pakietami biurowymi, surfowanie w Internecie, czy odbieranie poczty elektronicznej.

Te szybkie i te wolniejsze
Jak pokazują nasze testy poszczególne modele komputerów All-in-One mogą znacznie się od siebie różnić pod względem wydajności i wyposażenia. Przykładowo jeden z droższych komputerów Acer Aspire Z560. wyposażony jest w czterordzeniowy procesor Intela Core 2 Quad Q9400S, 8 GB pamięci i kartę graficzną ATI Radeon HD 4670 oraz 24 calowy ekran dotykowy. Taka maszyna doskonale sprawdza się w codziennej pracy, przy edycji zdjęć, filmów, można na nim nawet pograć w nowe gry. Minus to cena komputera, która wynosi aż 4500 zł.
Dla kontrastu za niecałe 200. zł kupisz konfigurację Dell Inspiron One 19, złożoną m.in. z jednordzeniowego procesora Intel Celeron 450 i zintegrowanego układu graficznego. Taki komputer, choć dużo tańszy nadaje się do pracy z pakietami biurowymi i podstawowych zadań.

Zanim kupisz

Wybierając komputer typu All-in-One zwróć uwagę z jakich podzespołów zbudowany jest konkretny model i jakie jest jego wyposażenie. To ważniejsze niż w przypadku tradycyjnego desktopa ponieważ, w komputerach zintegrowanych nie wymienimy w prosty sposób karty graficznej na szybszą, a płyty głównej na nowocześniejszy model.

Umieszczenie komputera w obudowie monitora powoduje, że podzespoły są maksymalnie upakowane, a większość elementów zintegrowanych jest z płytą główną (karta graficzna, sieciowa, dźwiękowa), co uniemożliwia modernizację. Nawet dołożenie kolejnego gigabajta pamięci, lub wymiana twardego dysku na pojemniejszy, może być kłopotliwa. Często w tego typu komputerach wykorzystywane są podzespoły stosowane w netbookach, lub w notebookach.

Napęd optyczny
Czasami nazwa komputery All-in-One (wszystko w jednym) może być myląca bo np. Benq nScreen i22. pozbawiony jest napędu optycznego. Z naszych obserwacji wynika, że większość tego typu konstrukcji ma jednak wbudowaną nagrywarkę - najczęściej jest to wersja "slim" stosowana w laptopach.

Złącza

Zwróć uwagę na liczbę dodatkowych złącz, gdyż tego typu komputery najczęściej wyposażone są w kilka gniazd USB, pojedynczy kontroler sieci LAN, czytnik kart pamięci, wyjścia audio oraz adapter WLAN. Dodatkowe gniazdo eSATA jest rzadkością podobnie jak popularne gniazdo audio-wideo HDMI.

Komputery All-in-One wyposażone w gniazdo HDMI najczęściej pozwalają na podłączenie dodatkowego urządzenia do monitora (konsoli, odtwarzacza multimedialnego). Producenci wyraźnie zaznaczają, że jest to gniazdo HDMI IN, bez możliwości wyprowadzenia sygnału.

Peryferia
Do większości komputerów dodawany jest pilot do bezprzewodowej obsługi komputera oraz klawiatura i mysz. Klawiatura najczęściej jest przewodowa i pozbawiona części numerycznej - jest też mniejsza od standardowej. Tylko nieliczne modele wyposażone są w peryferia bezprzewodowe. Na szczególną uwagę zasługuje bezprzewodowa klawiatura z tabliczką dotykową (montowany w laptopach touchpad) dołączana do komputera Lenovo. Dzięki temu elementowi wyposażenia możemy zrezygnować z używania myszy.

Sterowanie dotykiem

Obraz
© Wirtualna klawiatura pozwala na pisanie z wykorzystaniem ekranu dotykowego (fot. PC World)

Bardzo ciekawą grupą komputerów All-in-One są te wyposażone w dotykowe ekrany multi-touch. Zazwyczaj ten element wyposażenia spotkamy w komputerach najdroższych. Tańsze modele pozbawione są tej funkcjonalności (Benq nScreen i221. Dell Inspirion One) chociaż np. komputer Lenovo, który jest jednym z najdroższych produktów również dysponuje standardowym ekranem.
Dotykowy ekran na niewiele się przyda, gdy nie będziemy korzystać z najnowszego systemu Windows 7 lub dołączonych przez producenta aplikacji specjalnie przygotowanych dla ekranów dotykowych. To właśnie one sprawiają, że nawet gdy komputer sprzedawany jest ze starszym systemem Windows XP (nie obsługuje on technologii multi-touch) interfejs dotykowy jest dostępny.

Obraz
© Przydatną opcją zaimplementowaną w Windows 7 jest możliwość rozpoznawania odręcznego pisma (fot. PC World)

Acer np. do swojego komputera Aspire Z560. dołącza programową nakładkę Acer TouchPortal - za pośrednictwem której mamy dostęp do aplikacji sterowanych dotykiem.
Zestaw składa się z programów: TouchMedia Share (zarządzanie zdjęciami), TouchMemo ("samoprzylepne" karteczki, na których użytkownik może odręcznie pisać lub rysować odręczne notatki), TouchPhotoShow (zarządzanie zdjęciami, tworzenie albumów, pokazów slajdów), TouchFriends (aplikacja automatycznie pobiera listy znajomych użytkownika z serwisów Flickr i Facebook)
, TouchMusic (organizowanie, przeglądanie oraz odtwarzania plików muzycznych).

Rodzaje komputerów All-In-One

Komputery All-in-One, podobnie jak desktopy, dostępne są w różnych konfiguracjach i choć liczba modeli jest dużo mniejsza niż standardowych pecetów to różnice w wydajności są znaczne. Przekłada się to na możliwości danej konfiguracji, dlatego przed kupnem tego typu komputera warto dokładnie przemyśleć, do czego będziemy go wykorzystywać. Poniżej prezentujemy podział, który powstał na bazie naszych doświadczeń z testowanymi modelami.

Prosty i tani

Główne przeznaczanie takiego zestawu to praca z pakietami biurowymi, przeglądanie Internetu. Komputer ma być prosty w obsłudze, zajmować niewiele miejsca i kosztować poniżej 200. zł.
Spośród takich konstrukcji warto wybrać modele wyposażone w 1. - 21 calowe (nie dotykowe) ekrany i platformę Intela z jednordzeniowym procesorem Atom (ewentualnie tańsze jednordzeniowe CPU AMD oraz Intel). Model z jednordzeniowym Atomem wystarczy do pracy z Windows XP, przeglądarkami internetowymi i pakietami biurowymi. Nowsza Vista wyraźnie spowolni działanie takiej konfiguracji, a o uzyskaniu płynności w grach możecie zapomnieć. Komputer taki świetnie sprawdzi się jeśli szukacie cichego peceta. Platformy z Atomem nie generują wiele hałasu, a przy tym są energooszczędne (pobierają 30-60 W).
Z uwagi na małe wymiary ekranów i zastosowany system operacyjny starszej generacji, który nie wspiera technologii multi-touch nie opłaca się inwestować dodatkowych środków w wersję z dotykowym ekranem. Praktyczniejszym zakupem będzie bezprzewodowy zestaw klawiatury z myszą. Radzimy też wybrać modele z ekranami o przekątnej minimum 1. cali (rozdzielczość 1366 x 768 pikseli). Mniejszy ekran będzie oznaczał niższy komfort pracy, a w praktyce okazuje się, że nie wypływa istotnie na obniżenie ceny komputera All-in-One.
Polecane modele:

Benq nScreen i221

Obraz
© (fot. PC World)

Procesor: AMD Sempron 210U,
Pamięć operacyjna: 1 GB,
Karta graficzna: ATI Radeon X1200,
Twardy dysk: 160GB,
Monitor: 21,5 cali (rozdzielczość 1920x1080 pikseli),
System: Windows XP.
Cena: 1899 zł

Dell Inspirion One 19

Obraz
© Dell Inspirion One 1. - złącza (fot. PC World)

Procesor: Intel Celeron 450,
Pamięć operacyjna: 1 GB,
Karta graficzna: Intel GMA X4500,
Twardy dysk: 160GB,
Monitor: 18,5 cali (rozdzielczość 1366 x 768 pikseli),
System: Windows 7.
Cena: 199. zł

MSI Wind Top AE1900

Obraz
© MSI Wind Top AE1900 - złącza (fot. PC World) </center

Procesor: Intel Atom 230,
Pamięć operacyjna: 1 GB,
Karta graficzna: Intel GMA 950,
Twardy dysk: 160GB,
Monitor: 18,5 cali (rozdzielczość 1366 x 768 pikseli),
System: Windows XP.
Cena: 1999 zł Multimedialny

Komputer All-in-One przystępny cenowo, lecz dzięki lepszym komponentom przygotowany do pracy z Windows 7. Główne cechy takiej konstrukcji to komfortowa praca z pakietami biurowymi, oglądanie filmów Full HD i relatywnie cicha praca.
Naszym zdaniem warto zainteresować się modelami z większymi 2. - 21 calowymi ekranami. W cenie do 3 tys. złotych możemy bez problemów kupić pecet, który będzie zbudowany na platformie ION NVIDII z dwurdzeniowym procesorem Intel Atom. Taka konfiguracja dobrze sprawdza się w obsłudze popularnych aplikacji, jest cicha i nie pobiera dużo prądu. Procesor Atom 330 ma dwa rdzenie, co w połączeniu z technologią HyperThreading pozwala na jednoczesne przetwarzanie 4 wątków. Gdy będziecie chcieli skorzystać z nowszego systemu operacyjnego Vista lub Windows 7 zalecamy wyposażenie komputera w 2 GB pamięci RAM.
W porównaniu z platformą Intela z jednordzeniowymi Atomami w codziennych zastosowaniach uzyskany przyrost wydajności przy wykorzystaniu dwurdzeniowego Atoma jest znaczny, a dodatkowe zastosowanie platformy ION poszerza możliwości komputera, który dzięki technologii PureVideo będzie w stanie płynnie odtwarzać filmy w wysokiej rozdzielczości.

Lepszą wydajność potwierdzają wyniki testów PCMark Vantage, w którym komputer MSI Wind Top AE190. (platforma Intela, jednordzeniowy procesor Atom 230) uzyskał 1179 pkt., a konfiguracja Asusa EeeTop ET2002T (platforma NVIDII ION, dwurdzeniowy Atom 330) okazała się o ponad 60% szybsza (1783 pkt). Jeszcze większe różnice zauważymy przy przetwarzaniu grafiki 3D - zastosowany w platformie ION układ graficzny GeForce 9400 M jest kilkukrotnie szybszy od zintegrowanego układu graficznego Intela (3Dmark06: MSI WindTop AE1900 - 135 pkt, Asus EeeTop ET2002T - 1564 pkt). Jeżeli do komputera chcecie podłączyć zewnętrzne źródło obrazu (np. odtwarzacz Blu-ray czy konsolę gier) to radzimy wybrać model komputera All-in-One z wejściem HDMI (Asus EeeTop ET2002T, MSI Wind Top AE2220).
Polecane modele:

Asus EeeTop ET2002T-B0107

Obraz
© Asus EeeTop ET2002T-B0107 (fot. PC World)

Procesor: Intel Atom 330,
Pamięć operacyjna: 2 GB,
Karta graficzna: NVIDIA GeForce 9400 M,
Twardy dysk: 250GB,
Monitor: 20,5 cali (rozdzielczość 1600 x 900 pikseli),
System: Windows 7.
Cena: 279. zł

MSI Wind Top AE2220

Obraz
© MSI Wind Top AE2220 (fot. PC World)

Procesor: Intel Mobile DualCore Pentium T6600,
Pamięć operacyjna: 2 GB,
Karta graficzna: NVIDIA GeForce 9300 M,
Twardy dysk: 640 GB,
Monitor: 21,5 cali (rozdzielczość 1920 x 1080 pikseli),
System: Windows 7.
Cena: 3099 zł

Wydajny i stylowy

To najdroższe konfiguracje komputerów All-in-One. Zbudowane z wydajniejszych podzespołów, pozwalają na komfortowa pracę z najnowszym systemem Windows 7 do tego ładnie się prezentują i przeważnie wyposażone są w funkcjonalne dotykowe ekrany obsługujące technologię multi-touch.

Nie jest zaskoczeniem, że najciekawsze i najlepiej wyposażone okazują się konfiguracje najdroższe, które bazują na relatywnie wydajnych komponentach i dużych monitorach. Są to konstrukcje o niebanalnej stylistyce. Komputer tego typu powinien dysponować pojemnym (przynajmniej 50. GB) twardym dyskiem i dodatkowym gniazdem eSATA, do którego będziemy mogli podłączyć szybkie dyski zewnętrzne.
Przykładem może być komputer Lenovo IdeaCentre A600. który zamknięto w łukowato wygiętej obudowie monitora o przekątnej 21,5 cali i rozdzielczości 1920x1080 pikseli. Ta konfiguracja pozbawiona jest dotykowego ekranu, ale w zamian do dyspozycji mamy pilot Motion Drive Remote, który przypomina w budowie i działaniu kontroler konsoli Wii. Dzięki wbudowanemu akcelerometrowi może on rozpoznać ruch dłoni użytkownika i w ten sposób ubarwić zabawę szczególnie w grach zręcznościowych. Pilot może także służyć jako mysz typu "air mouse" - można nim manipulować w powietrzu; kontroler staje się wtedy wskaźnikiem, a kursor przesuwany jest po ekranie w reakcji na ruch dłoni użytkownika. Co więcej, producent umieścił w pilocie moduł obsługi telefonii VoIP.
Jeżeli zależy nam na wydajności a jednocześnie chcielibyśmy skorzystać z technologii multi-touch to lepszym wyborem będzie komputer Acer Z5600. Wyposażono go w czterordzeniowy procesor i kartę graficzną ATI Radeon HD 4670, poradzi sobie nawet z bardziej wymagającymi grami o ile nie przesadzimy z liczbą wyświetlanych detali lub zmniejszymy rozdzielczość.
Polecane modele:

Acer Aspire Z5600

Obraz
© Acer Aspire Z560. (fot. PC World)

Procesor: Intel Core 2 Quad Q9400S,
Pamięć operacyjna: 8 GB,
Karta graficzna: ATI Radeon HD 4670,
Twardy dysk: 1000 GB,
Monitor: 24 cale (rozdzielczość 1920 x 1080 pikseli),
System: Windows 7.
Cena: 450. zł

MSI Wind Top AE2200 Pro

Obraz
© MSI Wind Top AE2200 Pro (fot. PC World)

Procesor: Intel Pentium DualCore E5400,
pamięć: 3 GB,
Karta graficzna: ATI Radeon HD 4650,
Twardy dysk: 500 GB,
Monitor: 21,6 cali (rozdzielczość 1920 x 1080 pikseli),
System: Windows 7.
Cena: 354. zł

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (132)
Zobacz także