Komputer All in One. Co to jest? Kiedy warto go wybrać?

Komputer All in One. Co to jest? Kiedy warto go wybrać?

Komputer All in One jest praktycznym rozwiązaniem
Komputer All in One jest praktycznym rozwiązaniem
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
26.01.2022 09:49

Wydawałoby się, że komputery w formie zamkniętej nie mają racji bytu, ponieważ nie da się wymieniać wszystkich podzespołów na mocniejsze i lepsze. Jeżeli jednak nie macie potrzeby wymiany karty graficznej lub procesora, ilekroć pojawi się nowy model, to możecie postawić na praktyczny sprzęt typu all in one.

Nie tylko Apple

Choć komputery All in One kojarzą się przede wszystkim ze sprzętem marki Apple. Korzystają z nich głównie architekci oraz osoby zajmujące się obróbką filmową czy fotograficzną. W przypadku produktów z jabłkiem nie ma aż tak dużej potrzeby wymiany podzespołów na nowe, ponieważ system Mac OS jest tworzony pod określone konfiguracje i przy każdej aktualizacji producent podaje listę sprzętu, który jest z nim kompatybilny. Konstrukcje nie są jednak w pełni zamknięte, ponieważ producenci dopuszczają rozszerzenie pamięci RAM lub wymianę twardego dysku.

Jednak za pojawieniem się komputerów typu All in One wcale nie stał Steve Jobs. Pierwsze tego typu urządzenie zaprezentowała firma Hewlett-Packard i nosiło oznaczenie HP 9830. Komputer, który zadebiutował w 1972 roku. Posiadał wbudowany jednoliniowy ekran, klawiaturę, magnetofon, 3520 bajtów pamięci RAM oraz kilka slotów pozwalających na jego rozbudowę. Był używany między innymi przez Boeinga i inne firmy z przemysłu lotniczego.

Świat w zasięgu monitora

W wyniku ewolucji komputery All in One są robione według nieco innego, wygodniejszego przepisu. Podzespoły są ukryte w obudowie monitora, dzięki czemu sprzęt nie zajmuje dużo miejsca i jest łatwy do przetransportowania. Można również zapomnieć o plątaninie kabli, bo wystarczy jeden przewód zasilający. Jedynym minusem takiego rozwiązania jest fakt, że w przypadku uszkodzenia monitora trzeba wysłać cały komputer do naprawy lub go wymienić.

Pomimo braku możliwości kompleksowej rozbudowy, sprzęt ten otwiera nowe horyzonty i sprzyja kreatywności. Przy zakupie modelu z odpowiednio dużym ekranem można zrezygnować z rzutnika podczas prezentacji firmowych. Niektóre modele nadają się do powieszenia na ścianie, dzięki czemu można ich używać na przykład do oglądania filmów za pośrednictwem serwisów streamingowych.

Dla kogo?

Komputery All in One są doskonałe do biura i domu pod warunkiem, że nie będą wykorzystywane do obsługi najnowszych tytułów gier. Oczywiście jest to możliwe, jeśli kupicie sprzęt z mocną kartą graficzną. Większość urządzeń będzie jednak wyposażona w prostsze elementy, które przy okazji zapewnią oszczędność energii. Na rynku są także urządzenia z ekranem dotykowym, które ułatwią prezentowanie treści lub obsługę multimediów. Takie komputery są też wykorzystywane w biznesie np. jako element punktu do zamawiania usług.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)