Polski syntezator mowy IVONA wciąż przoduje na świecie

Polski syntezator mowy IVONA wciąż przoduje na świecie

08.09.2009 14:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Od czterech lat polscy naukowcy z firmy IVO Software wyznaczają obowiązujące na świecie standardy w dziedzinie technologii syntezy mowy. W ostatnich dniach, po raz kolejny syntezator IVONA zebrał najwyższe noty za jakość na międzynarodowym konkursie Blizzard Challenge w Edynburgu (Szkocja). Syntezator zyskał również uznanie na konferencji SpeechTEK Labs w Nowym Jorku (USA).

W konkursach Blizzard Challenge brały udział najważniejsze instytuty naukowe i centra badawcze największych korporacji technologicznych z całego świata, m.in.: IBM, Microsoft, Nokia, Toshiba, Nagoya Institute of Technology z Japonii, University of Science and Technology of China. Wszyscy tegoroczni uczestnicy otrzymali identyczne nagrania głosu profesjonalnego lektora, które posłużyły do stworzenia sztucznego odpowiednika w formie syntezatora mowy. Utworzony syntezator musiał przeczytać kilkaset zdań, zawierających skomplikowane zjawiska językowe.

Syntezowane teksty oceniło grono kilkuset ekspertów i internautów. Wyniki konkursu zostały ogłoszone 4 września na konferencji naukowej na Uniwersytecie w Edynburgu w Szkocji. Syntezator mowy IVONA zdobywał najwyższe oceny w tym konkursie już wcześniej, w 200. i 2007 roku (w 2008 roku polska ekipa nie brała udziału w rywalizacji).

Obraz

- Cieszy nas coraz większa popularność syntezatora mowy IVONA. Już kilkadziesiąt tysięcy osób używa go jako lektora do filmów, internetu i książek. - wylicza Łukasz Osowski, Prezes Zarządu IVO Software. - Nie spoczywamy na laurach po tegorocznym Blizzard Challenge. Już wkrótce przedstawimy zupełnie nowe głosy brytyjskie, które zrewolucjonizują rynek. Tak wysokie oceny w porównaniach z gigantami technologicznymi świadczą o tym, że nie musimy obawiać się rywalizacji na świecie.

Kilka dni wcześniej (24-26 sierpnia) IVONA była prezentowana również na laboratoriach towarzyszących konferencji SpeechTEK 2009 w Nowym Jorku (USA). Również tam zyskała szerokie uznanie w gronie uczestników. Stały udział w największych wydarzeniach branżowych i kolejne kooperacje z zagranicznymi firmami, to wynik postępującej ekspansji na zagranicznych rynkach anglojęzycznych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także