Unia Europejska: będzie nowy podatek cyfrowy

Unia Europejska: będzie nowy podatek cyfrowy

Unia Europejska: będzie nowy podatek cyfrowy
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
23.10.2013 14:30, aktualizacja: 23.10.2013 16:08

Unia Europejska postanowiła opodatkować dodatkowo sektor cyfrowy. Czy jest to zagrożenie dla dzisiejszego modelu funkcjonowania internetu? Komisja Europejska twierdzi, że prawo podatkowe nie nadąża za szybko rozwijającą się branżą, a nowy system podatkowy nie tylko jej nie zaszkodzi, lecz przyczyni się do przyspieszenia tego rozwoju i stworzenia przyjaźniejszego otoczenia dla biznesu.

Gospodarka cyfrowa jest ważnym źródłem wzrostu gospodarczego i zatrudnienia w Unii Europejskiej. Przede wszystkim dlatego, że do rozwoju potrzebuje innowacji, wykwalifikowanego personelu i badań naukowych na najwyższym poziomie.

– _ Dzisiejsze systemy podatkowe zostały stworzone jeszcze przed erą komputeryzacji. Nie jest więc zaskoczeniem, że często zderzają się z nowoczesną gospodarką cyfrową. Podatki nie muszą być przeszkodą dla wszystkiego, co dobre w cyfrowej rewolucji. Ale musimy też upewnić się, że sektor cyfrowy gra uczciwie i płaci. Wyzwania związane z opodatkowaniem gospodarki cyfrowej są ogromne i nie ma na nie gotowych odpowiedzi. Zatem potrzebujemy w UE głębokiej, świadomej i skupionej refleksji na ten temat, aby upewnić się, że kolejne działania, które podejmiemy będą właściwe. _ –. powiedział Algirdas Šemeta, komisarz ds. podatków i unii celnej, audytu, statystyk oraz zwalczania nadużyć finansowych.

Mając to na uwadze, Komisja Europejska podjęła decyzję o utworzeniu grupy ekspertów wysokiego szczebla, zajmującej się opodatkowaniem gospodarki cyfrowej. Zadaniem tej grupy będzie odnalezienie najlepszych sposobów, biorąc pod uwagę zarówno korzyści, jak i zagrożenia wynikające z różnych podejść do tej kwestii. Główny nacisk ma zostać położony na identyfikację kluczowych problemów z cyfrowym podatkiem z perspektywy UE oraz prezentację możliwych rozwiązań. Komisja Europejska zacznie wówczas rozwijać niezbędne inicjatywy dla poprawy struktur podatkowych europejskiego sektora cyfrowego.

Grupa będzie składała się z maksymalnie siedmiu członków –. światowej sławy ekspertów w dziedzinie gospodarki cyfrowej oraz ekspertów podatkowych. Będą to osoby o politycznym doświadczeniu związanym z tymi zagadnieniami.

Biorąc pod uwagę tempo rozwoju gospodarki cyfrowej, potrzebna jest natychmiastowa reakcja. Dlatego też grupa powinna rozpocząć działanie przed końcem roku i złożyć swój raport przed Komisją Europejską jeszcze w pierwszej połowie 201. roku. Nie wiadomo jeszcze, kiedy założenia raportu zostaną zaakceptowane i wprowadzone do porządku prawnego w formie odpowiednich ustaw.

Źródło: Komisja Europejska / JG, WP.PL

jg/sw/jg

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (245)