Syntezator mowy IVONA 2 pomoże niewidomym uczniom

Syntezator mowy IVONA 2 pomoże niewidomym uczniom

Syntezator mowy IVONA 2 pomoże niewidomym uczniom
18.10.2010 10:57

Polski syntezator mowy IVONA 2 zostanie zainstalowany na wszystkich komputerach w szkołach dla niewidomych i słabowidzących uczniów w całej Polsce. Program ten pomoże uczniom obsługiwać komputer: przeglądać strony internetowe, odczytywać mejle i fragmenty ebooków

Polski syntezator mowy IVONA 2 zostanie zainstalowany na wszystkich komputerach w szkołach dla niewidomych i słabowidzących uczniów w całej Polsce. Program ten pomoże uczniom obsługiwać komputer: przeglądać strony internetowe, odczytywać maile i fragmenty ebooków.

"Dla osób z dysfunkcją wzroku, syntezator mowy w komputerze to jedyny sposób na korzystanie z zasobów internetu, szybką komunikację i normalną pracę" - powiedział Łukasz Osowski, prezes firmy IVO Software, która stworzyła syntezator. "Poza tym, dzięki IVONA 2 można uczyć się języków obcych i komunikować z całym światem" - dodał.

Obraz

Jak przypomniał, oferta firmy dla szkół z niewidomymi uczniami wiąże się z przypadającym 15 października Międzynarodowym Dniem Białej Laski, przypominającym o potrzebach osób niewidomych, które jednocześnie chcą aktywnie uczestniczyć w życiu publicznym.

W zestawie oprogramowania IVONA 2 znajduje się osiem głosów (cztery polsko- i cztery anglojęzyczne) oraz program IVONA Reader ułatwiający aktywne korzystanie z internetu, słuchanie książek, a także tworzenie audiobooków. "Program ten pozwoli uczniom na odczytywanie tekstów np. fragmentów ebooków lub mejli, które otrzymują od swoich kolegów" - tłumaczył w rozmowie z PAP Marcin Przybylski z IVO Software.

Do zestawu dołączony jest też program odczytujący zawartość ekranu (tzw. screenreader NVDA). Jego działanie polega na tym, że gdy niewidoma osoba najedzie kursorem na dany fragment ekranu, to z głośników komputera usłyszy informację o tym, w którym miejscu znajduje się kursor. "Czyli jeżeli niewidomy uczeń najedzie myszką na zakładkę +mój komputer+, to usłyszy +mój komputer", jeżeli na +pulpit+, to +pulpit+ itd." - mówił PAP Przybylski.

Pakiet z oprogramowaniem IVONA 2 zostanie przesłany bezpłatnie każdej szkole z niewidomymi lub słabowidzącymi uczniami. "Wystarczy się do nas zgłosić, a nasza firma pomoże w instalacji syntezatora" - zapewnił Przybylski.

Syntezator mowy IVONA 2 zawiera ponad 20 tys. reguł wymowy języka polskiego, dzięki czemu czytane słowa, zdania, a nawet całe artykuły i książki brzmią prawie tak naturalnie i płynnie, jakby były czytane przez lektora. Program ten jest w stanie odczytywać wiele skomplikowanych zjawisk językowych: daty, adresy, liczebniki, skróty, akcenty w słowach, a także intonację zdań.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)