Polski superkomputer wśród najpotężniejszych

Polski superkomputer wśród najpotężniejszych
Źródło zdjęć: © Gizmodo

22.06.2011 15:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Superkomputer "Zeus" z Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET Akademii Górniczo-Hutniczej znalazł się na 80. miejscu prestiżowej listy Top 500 - najpotężniejszych komputerów na świecie. Pierwsze miejsce w zestawieniu zajął japoński superkomputer K

"Oznacza to, że superkomputer z AGH jest nadal najwydajniejszym tego typu urządzeniem w Polsce i jedynym komputerem z naszego kraju sklasyfikowanym w pierwszej setce tego globalnego zestawienia" - poinformował rzecznik prasowy AGH Bartosz Dembiński.

Obraz
© Japoński superkomputer "K" - najpotężniejszy komputer świata (fot. AFP)

Superkomputer "Zeus" wykorzystywany jest np. do modelowania projektów energetycznych związanych z pracami nad Węzłem Wiedzy i Innowacji czy obliczeń w pracach nad fizyką wysokich energii m.in. w pracach CERN-u. Używa się go również do lokalizacji obliczeń Klastra LifeScience, a także skomplikowanych obliczeń z dziedziny chemii, biologii czy nanotechnologii.

Pamięć dyskowa "Zeusa" wynosi 150. terabajtów, a jego moc obliczeniowa to 105 Tflops (jednostka wydajności komputerów - PAP).

W prowadzonym od 199. roku rankingu, aktualizowanym dwa razy w roku znalazły się jeszcze trzy polskie komputery. 163.miejsce zajął gdański komputer "Galera Plus", na 364. pozycji uplasował się superkomputer "Nasza Klasa", a na 480. miejscu zanotowano komputer QXL Poland sp z o.o. W poprzednim zestawieniu, przygotowanym w listopadzie 2010 roku "Zeus" zajął 84 miejsce.

Wśród kryteriów oceny superkomputerów na liście TOP 50. pod uwagę brana jest m.in. liczba i typ rdzeni, rok produkcji (lub ostatniej większej zmiany), maksymalna wydajność osiągnięta w teście LINPACK, teoretyczna wydajność szczytowa oraz moc całego systemu mierzona w kilowatach.

Zwycięzcą tej edycji rankingu został japoński superkomputer K. zainstalowany w RIKEN Advanced Institute for Computational Science (AICS) w Kobe, posiada 6854. procesory SPARC64 VIIIfx, każdy o 8 rdzeniach, co oznacza 548352 rdzenie. Jest to dwa razy więcej niż większość systemów notowana na liście superkomputerów Top 500. Na liście wyraźnie dominują jednak superkomputery z USA. Na kolejnych miejscach znajdują się Chiny, Niemcy, Wielka Brytania, Japonia i Francja.

Pełna lista najpotężniejszych komputerów na świecie jest dostępna na stronie: http://www.top500.org/list/2011/06/100

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)