Nowy superkomputer w Polsce!
Serwery Dell PowerEdge wyposażone w karty graficzne AMD FirePro S9150 zapewniają superkomputerowi Orion ponad 1,5 PetaFlopsa mocy obliczeniowej w aplikacjach OpenCL.
Firma AMD ogłosiła, że karty graficzne AMD FirePro S9150 dostarczają ponad 1,5 PetaFlopsa mocy obliczeniowej superkomputerowi Orion zlokalizowanemu w Centrum Sekwencjonowania Nowej Generacji (CSNG), które jest częścią Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego, wspierając m.in. badania bioinformatyczne związane z sekwencjonowaniem nowej generacji (NGS). Klaster Orion składa się ze 150 serwerów Dell PowerEdge R730, z których każdy wyposażony jest w dwie karty graficzne AMD FirePro S9150, co przekłada się na 1,52 PetaFlopsa mocy w obliczeniach pojedynczej precyzji i 0,76 PetaFlopsa w obliczeniach podwójnej precyzji. Ten efektywny energetycznie superkomputer umożliwia przeprowadzanie bardzo szybkich obliczeń stosowanych w badaniach genomicznych i bioinformatycznych, które dzięki wykorzystaniu implementacji OpenCL mogą być realizowane w niezwykle wydajny sposób.
CSNG w Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego to centrum badawcze prowadzące najbardziej zaawansowane badania genomiczne i bioinformatyczne w biologii, medycynie, diagnostyce i terapii. Klaster Orion został zaprojektowany i zbudowany w celu przechowywania i analizy olbrzymich ilości danych generowanych przez sekwenatory funkcjonujące w Centrum. CSNG zarówno samodzielnie jak i we współpracy z innymi ośrodkami realizuje szereg projektów z zakresu genomiki, udostępniając nowoczesną technologię sekwencjonowania środowisku naukowemu oraz branży przemysłowej. Naukowcy z całego świata wykorzystują CSNG do przeprowadzania badań w obszarze genomiki, metagenomiki, epigenetyki i transkryptomiki, co umożliwia im dokonywanie fascynujących odkryć naukowych. Wiele badań bioinformatycznych realizowanych w CSNG wymaga dużej mocy obliczeniowej, którą teraz zapewnia klaster Orion.
Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Wielka Brytania chce zdelegalizować szyfrowanie danych