Rosjanie budują superkomputer

Rosjanie budują superkomputer
Źródło zdjęć: © tplatforms.com

02.01.2012 13:55, aktual.: 03.01.2012 08:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Rosyjscy naukowcy, informatycy i inżynierowie, pracujący dla firmy T-Platforms, zbudują jeden najsilniejszych obecnie superkomputerów na świecie. Będzie to jednostka naukowa, o mocy obliczeniowej 10 PFLOPS

Rosyjscy naukowcy, informatycy i inżynierowie, pracujący dla firmy T-Platforms, zbudują jeden najsilniejszych obecnie superkomputerów na świecie. Będzie to jednostka naukowa, o mocy obliczeniowej 10 PFLOPS – poinformował magazyn Computerworld.

Superkomputer znajdzie się w Centrum Obliczeniowym Uniwersytetu Moskiewskiego im.M.Łomonosowa i będzie służył głównie „do rozwiązywania istotnych problemów w dziedziny matematyki i fizyki”. – podały Uniwersytet oraz T-Platforms we wspólnym oświadczeniu.

Komputer ten oparty będzie na architekturze Intela i Nvidii. Termin jego uruchomienia to IV kw. 201. roku. Specjaliści z T-Platforms zbudowali już jeden superkomputer dla Uniwersytetu im. Łomonosowa. Miał on moc 1,3 PFLOPS.

Budowa superkomputera, według Computerworld, świadczy o tym iż Rosja także zamierza rozwijać techniki przetwarzania przy pomocy superkomputerów wysokiej mocy obliczeniowej. Obecnie najsilniejszą na świecie jednostką superkomputerową jest japoński superkomputer K o mocy 10,5. PFLOPS (10,51 biliardów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę), jednak jego główny konstruktor, firma Fujitsu, zapowiada, że po modernizacji będzie on miał moc obliczeniową 23-25 PFLOPS jeszcze przed 2013 rokiem.

Z kolei zespół konstrukcyjny pracujący dla koncernu IBM zapowiedział uruchomienie pod koniec 201. roku superkomputera Sequoia o mocy obliczeniowej 20 PFLOPS. Jest on oparty na nowej architekturze Blue Gene/Q. Podobną jednostkę, o nazwie Titan, także o mocy 20 PFLOPS zbudowaną na procesorach AMD Opteron i Nvidia Kepler, chce w przyszłym roku zbudować firma Cray.

W USA w 201. roku mają powstać także trzy inne superkomputery o mocy obliczeniowej 10 PFLOPS – Blue Waters (Cray), Mira (IBM) i Pleiades (Silicon Graphics/Intel). Jak jednak ogłosiła Chińska Akademia Nauk w połowie obecnego roku, to właśnie w Chinach do 2015 roku miałby powstać najpotężniejszy superkomputer na świecie. Maszyna o roboczej nazwie Tianhe - 2 ma posiadać wydajność 50-100 PFLOPS.

W wyścig w budowie komputera o mocy 1 EFLOPS chce tez się włączyć Unia Europejska. Byłby to wspólny projekt unijny, z użyciem własnej technologii. Rozważane jest zarówno oparcie się na sprawdzonych procesorach Intela i Nvdii, jak i na angielskich nowych procesorach ARM.

Według raportu Departamentu Energii USA stworzenie komputera o mocy 1 EFLOPS będzie kosztowało miliardy dolarów i może być projektem „rozłożonym na lata”.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (75)