Powstaje największy superkomputer w Polsce

Powstaje największy superkomputer w Polsce

Powstaje największy superkomputer w Polsce
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
04.11.2013 12:19, aktualizacja: 04.11.2013 14:59

Narodowe Centrum Badań Jądrowych podpisało kontrakt na dostawę
najważniejszych elementów największego w Polsce superkomputera. Za 14 mln zł do Centrum
Informatycznego Świerk (CIŚ) trafi m.in. prawie 900 procesorów, pamięci RAM i dyski SSD.

Narodowe Centrum Badań Jądrowych podpisało kontrakt na dostawę najważniejszych elementów największego w Polsce superkomputera. Za 1. mln zł do Centrum Informatycznego Świerk (CIŚ) trafi m.in. prawie 900 procesorów, pamięci RAM i dyski SSD.

Kontrakt przewiduje dostawę m.in. 89. 10-rdzeniowych procesorów Intel Xeon E5-2680v2, dostępnych na rynku zaledwie od kilkudziesięciu dni. Kolejne pozycje zamówienia to 57 TB pamięci RAM w modułach wysokiej gęstości z dodatkową korekcją błędów i buforowaniem oraz 180 TB przestrzeni dyskowej w 400-gigabajtowych dyskach SSD o wysokiej wydajności i podwyższonej odporności na błędy. Zgodnie z wymaganiami taka pamięć musi wytrzymywać do 10 zapisów pełnej pojemności dziennie przez 5 lat użytkowania.

Docelowo główny klaster komputerowy w CIŚ będzie miał wydajność rzędu 50. teraflopów, czyli 500 bilionów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. Dzięki temu CIŚ znajdzie się w pierwszej setce najszybszych superkomputerów na świecie.

Szef Działu Infrastruktury Obliczeniowej CIŚ Adam Padee podkreślał w rozmowie z PAP, że cały ośrodek zaprojektowano pod kątem efektywności wykorzystania energii, stąd np. pionierski system chłodzenia komputerów ciepłą wodą, który jest stosunkowo prosty, więc i mało awaryjny. Daje on skokowy wzrost efektywności energetycznej, czyli wydajności przypadającej na jednostkę mocy zasilającą komputer.

NCBJ podpisało już kontrakt na dostawę systemu chłodzenia wodą z firmą Format. "To, z czym będziemy mieli do czynienia w Świerku jest na pewno wyjątkowe. Zarówno skala, jak i specyfika projektu powodują, że jest to przedsięwzięcie złożone, a jednocześnie ciekawe oraz bardzo prestiżowe" - uważa prezes Format Artur Zeh.

Kierownik projektu CIŚ prof. Wojciech Wiślicki powiedział, że pierwsza partia podzespołów powinna trafić do Świerku do końca stycznia 201. r. "Część funkcjonującej instalacji chcielibyśmy udostępnić użytkownikom wiosną przyszłego roku" - zaznaczył.

Jak mówił PAP prof. Wiślicki, superkomputer to odpowiednik ok. 2. tys. dobrej klasy komputerów PC, a klaster w CIŚ ma m.in. prowadzić np. obliczenia dotyczące bezpieczeństwa i optymalizacji warunków pracy reaktorów jądrowych.

CIŚ ma również prowadzić obliczenia dotyczące sieci przesyłowych energii elektrycznej. Jak powiedział prof. Wiślicki, w ośrodku jest grupa, która zajmuje się optymalizacją dystrybucji energii elektrycznej w sieciach. Ma to duże znaczenie ekonomiczne, a nawet polityczne, bo w UE toczy się dyskusja nad różnymi modelami rynku energii i towarzyszącymi im sposobami wyznaczania cen, np. dla określonej strefy czy w danym węźle sieci - podkreślił.

"Trzeba więc zrobić symulacje sieci i przepływów w niej oraz modelowanie ekonomiczne. Cały proces matematycznie jest dość trudny. Robimy to we współpracy z PSE, ale to też działalność czysto naukowa" - wyjaśnił szef CIŚ.

Cały projekt CIŚ ma mieć wartość prawie 10. mln zł, w 85 proc. pochodzących z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i w 15 proc. dotacji celowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (157)