Zbuduj swój własny superkomputer

Zbuduj swój własny superkomputer

Zbuduj swój własny superkomputer
08.11.2008 12:02, aktualizacja: 12.11.2008 10:00

Naukowcy z Uniwersytetu Purdue wykonali mały krok w kierunku przybliżenia idei superkomputerów zwykłym ludziom. Stworzyli oni mianowicie grę, w której zadaniem użytkownika jest rozbudowywanie infrastruktury serwerowej przez kupno i unowocześnianie kolejnych komponentów sprzętowych.

Gra o nazwie "Rack-a-Node" - http://www.rcac.purdue.edu/rackanode dostępna jest na stronie uniwersytetu. Gracz musi zapełnić trzy szafy serwerowe kolejnymi węzłami, które następnie zaprzęgane są do wykonywania określonych zadań. Np. zadanie związane z wykonaniem obliczeń na potrzeby eksperymentu chemicznego wymaga więcej energii, a obliczenia fizyczne przebiegają sprawniej w systemie z większą pamięcią.

Obraz

Aby gracz nie miał "za łatwo", dysponuje on ograniczonym budżetem, a pieniądze zarabia, gdy systemowi uda się zakończyć zadanie sukcesem. Warto też wspomnieć, że gracz ma... trzy życia - jeśli stworzony przez niego komputer sobie nie radzi, życia są tracone aż w końcu gra zostaje przerwana. Gra może stać się w przyszłości jednym z wykorzystywanych na uczelni narzędzi dydaktycznych. Na razie jest zbyt prosta, jednak być może dzięki wspólnemu wysiłkowi pracowników i studentów placówki uda się ją skomplikować.

Być może gra stanie się też przedmiotem kuluarowych rozmów na zbliżającej się konferencji poświęconej superkomputerom - http://sc08.supercomputing.org, jaka rozpocznie się 15 listopada w Austin w Texasie. Wraz z otwarciem zjazdu opublikowana zostanie również kolejna wersja listy Top500, czyli zestawienia najszybszych superkomputerów świata.

Naukowcy zatrudnieni na Uniwersytecie Purdue wydają się mieć niezłe poczucie humoru. Jeden z tamtejszych profesorów informatyki, Douglas Comer, na swojej stronie internetowej - http://www.cs.purdue.edu/people/comer zawarł m.in. instrukcje, jak... obrazić profesora informatyki.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)