Powstaje największy superkomputer w Polsce

Powstaje największy superkomputer w Polsce
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

17.07.2013 12:38, aktual.: 17.07.2013 14:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Budowany dla wsparcia polskiej energetyki superkomputer Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku już wkrótce wielokrotnie zwiększy swoje możliwości obliczeniowe. Właśnie rozpoczął się cykl postępowań przetargowych, w wyniku którego zakupione zostaną procesory o wydajności porównywalnej z około 20 tysiącami komputerów osobistych. Taką mocą obliczeniową nie dysponuje żaden ośrodek w kraju.

W ramach rozpoczętego właśnie cyklu przetargów Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) chce pozyskać infrastrukturę obliczeniową o łącznej wydajności rzędu 50. TFLOPS, a więc 500 bilionów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. W tej chwili daje to tworzonemu w ramach projektu Centrum Informatyczne Świerk klastrowi, jako jedynej tego typu polskiej instalacji, pewne miejsce wśród sześćdziesięciu najszybszych superkomputerów na świecie.

_ - 500 TFLOPS to mniej więcej tyle, ile razem ma około 20 tysięcy dobrej klasy komputerów PC używanych w naszych domach i biurach. Takimi mocami obliczeniowymi nie dysponuje żadna instytucja w Polsce - _ wyjaśnia prof. dr hab. Wojciech Wiślicki, kierownik projektu CIŚ. _ - Dzięki temu zakupowi nasze możliwości w zakresie przetwarzania danych wzrosną ponad 25-krotnie, co w sposób oczywisty przełoży się na dostępność i zakres oferowanych w ramach projektu usług - _ dodaje.

Tworzony z myślą o wsparciu polskiej energetyki i nauki klaster dysponuje obecnie 192. rdzeniami obliczeniowymi, 7,5 TB pamięci RAM i 560 TB przestrzeni dyskowej. Teoretyczna wydajność tak skonfigurowanej infrastruktury to 17,25 TFLOPS. Instalacja ta wykorzystywana jest przede wszystkim do testów i analizy wymogów stawianych przez specjalistyczne oprogramowanie. Dotychczasowe prace pozwoliły na zebranie doświadczeń niezbędnych do przygotowania przetargów na główną część infrastruktury.

Znaczenie rozbudowy klastra podkreśla również prof. dr hab. Grzegorz Wrochna, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych _ - Planowany zakup to milowy krok na drodze do stworzenia odpowiedniego zaplecza informatycznego dla polskiego programu energetyki jądrowej. Pozyskane moce obliczeniowe będą również ważnym elementem realizowanych przez nas projektów naukowo-badawczych. _

Architektura tworzonej instalacji obliczeniowej została zaplanowana nie tylko z myślą o najwyższej wydajności, ale też odpowiedniej efektywności energetycznej. Zakupiona partia sprzętu wykorzystywać będzie najnowocześniejsze rozwiązania w dziedzinie chłodzenia, zasilania oraz wydajności systemów dyskowych.

_ - Zdecydowaliśmy się na chłodzenie wodą, ponieważ odprowadza ona ciepło niemal 4000 razy skuteczniej niż powietrze. Dzięki takiej technologii uzyskamy skokowy wzrost efektywności energetycznej, czyli wydajności przypadającej na jednostkę mocy zasilającą komputer - _ tłumaczy kierujący Działem Infrastruktury Obliczeniowej CIŚ mgr inż. Adam Padée. _ - Rosnące zapotrzebowanie na zasoby obliczeniowe w połączeniu z wysokością nakładów finansowych niezbędnych do utrzymania ogromnej ilości „prądożernego” sprzętu powodują, że dzisiaj sztuką staje się nie tyle osiągnięcie wielkiej wydajności za wszelką cenę, co maksymalne wykorzystanie każdego procesora i każdego wata energii - _ dodaje.

Eksperci z NCBJ szacują, że w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań wykorzystujących wymuszony obieg powietrza, nowa technologia pozwoli zaoszczędzić nawet 8. proc. prądu zużywanego do chłodzenia infrastruktury. Dalszą redukcję kosztów przyniosą energooszczędne procesory nowej generacji oraz inteligentne zarządzanie całym systemem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)