Polski superkomputer pomoże w eksperymentach CERN
Zasoby największego polskiego superkomputera - tworzonego w ramach projektu Centrum Informatyczne Świerk - wkrótce pomogą w przetwarzaniu danych z doświadczeń prowadzonych w Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC) w ośrodku CERN pod Genewą.
09.01.2014 | aktual.: 09.01.2014 14:40
- Na potrzeby realizowanych przez Europejski Ośrodek Badań Jądrowych CERN eksperymentu "Large Hadron Collider beauty" udostępnione zostanie m.in. 30. TB (terabajtów) przestrzeni dyskowej, klaster obliczeniowy oraz specjalistyczne oprogramowanie - poinformowało w komunikacie prasowym Narodowe Centrum Badań Jądrowych.
W projekcie "Large Hadron Collider beauty" (LHCb) uczestniczy obecnie ponad 60. naukowców z 63 grup naukowych z różnych laboratoriów całego świata, w tym także z Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku.
- Eksperyment LHCb należy do najważniejszych przedsięwzięć naukowych obecnych czasów i powinien znacząco przyczynić się m.in. do wyjaśnienia problemu asymetrii w ilościach materii i antymaterii we Wszechświecie - wyjaśnia kierownik projektu Centrum Informatyczne Świerk (CIŚ) prof. Wojciech Wiślicki. - Bez takiej asymetrii cała materia oraz antymateria zanihilowałyby na wczesnym etapie rozwoju Wszechświata i nie byłoby ani gwiazd, ani planet, ani też oczywiście nas samych - dodaje.
Doświadczenie jest wykonywane na znajdującym się w ośrodku CERN pod Genewą Wielkim Zderzaczu Hadronów, dzięki któremu odkryto cząstkę Higgsa. "Celem prowadzonych badań jest poszukiwanie zjawisk fizycznych wykraczających poza Model Standardowy oddziaływań oraz zrozumienie łamania kombinowanej symetrii ładunkowo-przestrzennej CP. W języku potocznym oznacza to wyjaśnienie, czy procesy fizyczne przebiegają tak samo po odbiciu swoich cech w zwierciadle. Obecna teoria oddziaływań jest tak sformułowana, że materia i antymateria rozumiane są właśnie jako swoje lustrzane obrazy" –. tłumaczy prof. Wojciech Wiślicki.
Udostępniane przez Centrum Informatyczne w Świerku zasoby oraz usługi posłużyły do utworzenia nowego ośrodka przetwarzania rozproszonego, który przyłączono do gridu (systemu integrującego zasoby z różnych domen połączonych siecią komputerową - PAP) "Worldwide LHC Computing Grid". Zespoły naukowców pracujących przy eksperymencie "LHCb" mogą z niego korzystać od 2. grudnia 2013 roku. Obecna pojemność włączonej do gridu przestrzeni dyskowej to 100 TB, docelowy poziom 300 TB zostanie osiągnięty w ciągu najbliższego półrocza.
Oprócz samej pamięci Centrum Informatyczne Świerk oddało do dyspozycji naukowców także specjalistyczne oprogramowanie naukowe, odpowiednią infrastrukturę sieciową - dwa niezależne łącza światłowodowe o przepustowości 1Gbit/s każde oraz 32. rdzeni obliczeniowych do przetwarzania zgromadzonych danych, w przyszłości ma ich być ok. 1000.
Największy wybór laptopów w najniższych cenach! Kliknij i się przekonaj!