Pirat - portret psychologiczny

Pirat - portret psychologiczny
Źródło zdjęć: © [k-o] | [k-o]

29.09.2009 11:00, aktual.: 29.09.2009 11:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Firma Mediarecovery pokusiła się o przygotowanie psychologicznych charakterystyk użytkowników - piratów komputerowych. "Antysystemowy anarchista", " Cichociemny guerilla", " Operator szalonej matrycy" - to tylko niektóre z portretów sporządzonych przez ekspertów ds. informatyki śledczej.

Mediarecovery trudni się tzw. informatyką śledczą - świadczy usługi w zakresie wyszukiwania i zwalczania przestępczości komputerowej. Pracownicy spółki wykonali do tej pory ok. 3 tys. różnego rodzaju ekspertyz, z czego ok. 1. procent dotyczyło piractwa komputerowego. W oparciu o zebrany materiał firma postanowiła przygotować portrety psychologiczne piratów, chociaż zastrzega, że przedstawione wnioski należy traktować "z przymrużeniem oka".

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Sporządzone przez Mediarecovery charakterystyki (w kolejności alfabetycznej) przedstawiamy poniżej.

Aktualizator - posiada różne wersje tego samego programu (np. kolejne aktualizacje), kolekcjonuje też kopie tego samego filmu, różniące się pochodzeniem i jakością.

Antysystemowy anarchista - jednostka aspołeczna, fan muzyki punk, amator włamań na strony internetowe dużych firm; kopiuje z sieci aplikacje do tworzenia stron "o wydźwięku anarchistycznym", zbiera przepisy na bomby domowej roboty.

Cichociemny guerilla - jak podaje Mediarecovery "sprawia wrażenie bycia świadomym tego że to co robi jest nielegalne mimo to dalej kontynuuje ten przestępczy proceder w sposób ukryty do granic możliwości." Dba o ukrywanie cracków i kluczy do programów w różnych tajnych miejscach na dysku.

Kompresor - osoba ceniąca przestrzeń dyskową peceta: wszystkie programy i media skopiowane z Sieci natychmiast archiwizuje na nośnikach optycznych.

Maniakalny powielacz - "kopiuje wszystko co mu tylko wpadnie w ręce bez względu na to co i jakiej jakości"

No-life - amator gier komputerowych, których (oczywiście ściągniętych z Sieci) ma pokaźny zasób.

Operator szalonej matrycy - trudni się powielaniem pobranych z Internetu plików na skalę masową; w komputerze najczęściej ma więcej niż jedną nagrywarkę płyt.

Pedant - użytkownik ze skłonnością do precyzyjnego katalogowania posiadanych zasobów. Wszystkie jego płyty z "piratami" są nie tylko dokładnie opisane, ale często opatrzone są wydrukowanymi nalepkami, by mogły imitować oryginały.

Wesołek - miłośnik filmów komediowych, zdjęć, komiksów i dowcipów.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (83)