Firefox 3.0: będzie wydanie RC2

Firefox 3.0: będzie wydanie RC2

Firefox 3.0: będzie wydanie RC2
Źródło zdjęć: © IDG
28.05.2008 10:00, aktualizacja: 28.05.2008 10:56

Fundacja Mozilla zdecydowała się na przygotowanie drugiego wydania RC ( Release candidate - "kandydat do wersji finalnej" ) przeglądarki Firefox 3.0. Przedstawiciele organizacji mówią, że w wydaniu tym poprawionych będzie ok. 40 różnych błędów i problemów wykrytych w pierwszej wersji RC.

Jeszcze tydzień temu nie wiadomo było, czy Mozilla będzie w ogóle przygotowywać drugie wydanie RC - wstępne plany zakładały, że już wersja RC1 powinna z czasem uzyskać status wydania finalnego. Kilka dni temu przedstawiciele fundacji przyznali jednak, że w kodzie pierwszego "kandydata" wykryto 10 poważnych błędów ( w tym trzy luki krytyczne ). W związku z tym zaczęto rozważać dwa scenariusze: pierwszy zakładał przygotowanie jeszcze jednego wydania testowego, drugi - uczynienie z RC1 wersji finalnej i szybkie załatanie wszystkich błędów ( poprzez aktualizację 3.0.1 ). Jak widać, ostatecznie autorzy Firefoksa zdecydowali się na przedłużenie testów. Szerzej pisaliśmy o tym w tekście "Mozilla: 10 poważnych błędów w testowym Firefoksie" - http://www.pcworld.pl/news/152824/mozilla..10.powaznych.bledow.w.testowym.firefoksie.html.

Przedstawiciele Fundacji mówią, że przygotowanie i udostępnienie wydania RC2 nie powinno znacząco opóźnić terminu premiery Firefoksa 3.0 - zdaniem Mike'a Beltznera z Mozilli, opóźnienie nie przekroczy pięciu dni. A to oznacza, że zapowiadany wcześniej czerwcowy termin udostępnienia Fx 3.0 wciąż jest realny ( Beltzner mówi, że program powinien być gotowy w połowie miesiąca ).

Developerzy Firefoksa są w trakcie identyfikowania i usuwania wszystkich problemów - tylko 3 z nich nie zostały jeszcze starannie przeanalizowane. Wiadomo już, że ok. 25% wszystkich błędów dotyczy tylko niektórych wersji językowych. Najważniejszym z problemów, który Mozilla musi rozwiązać, jest poważny błąd w linuksowej wersji przeglądarki, który powoduje drastyczne ograniczenie wydajności komputera. Zrobiło się o nim głośno w weekend, gdy Jason Clinton, specjalista ds. Linuksa pracujący w firmie Advanced Clustering Technologies przeanalizował go i oskarżył Mozillę, że lekceważy użytkowników systemu spod znaku pingwina. Teraz, gdy fundacja zajęła się tym błędem, Clinton zmienił zdanie - oświadczył, że zaangażowanie organizacji w rozwiązanie problemu świadczy o poważnym podejściu do kwestii wsparcia Linuksa.

Ze wstępnych zapowiedzi przedstawicieli Mozili wynika, że Firefox 3.0 RC2 powinien być gotowy ok. 5 czerwca. Organizacja zamierza dać użytkownikom kilka dni na testowanie tego wydania i zgłaszanie wniosków - jeśli w tym czasie nie pojawi się żaden poważny problem, to w ok. tydzień po premierze RC2 powinna pojawić się wersja finalna.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)