Pierwszy lot polskiego helikoptera Black Hawk

Pierwszy lot polskiego helikoptera Black Hawk

05.07.2010 14:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W centrum firmy Sikorsky - Development Flight Center w West Palm Beach na
Florydzie w USA odbył się 1 lipca pierwszy lot helikoptera Black Hawk, wyprodukowanego w PZL Mielec (Podkarpackie) - poinformował PAP w poniedziałek prezes PZL Mielec Janusz Zakręcki.

Zdaniem prezesa, to historyczny moment w dziejach firmy. "Warto dodać, że pierwszy lot odbył się zgodnie z harmonogramem, jaki sobie zakładaliśmy" - zaznaczył Zakręcki.

W PZL Mielec trwa montaż drugiego egzemplarza helikoptera S-70. Black Hawk. Jak podkreślił prezes firmy, program przebiega zgodnie z planem, zakłada on m.in., że pod koniec tego roku obloty śmigłowców odbywać się już będą na terenie zakładów w Mielcu.

Obraz
© (fot. PZL Mielec)

"Program zakłada również, że nasza firma ma być centrum programu dla międzynarodowych odbiorców helikoptera i począwszy od 201. roku, planujemy produkować 20 śmigłowców S-70i Black Hawk rocznie" - dodał Zakręcki.

Helikopter S-70. Black Hawk, należący do nowej linii śmigłowców Sikorsky, jest pierwszym wiropłatem wyprodukowanym przez PZL Mielec. Firma znana była dotąd jako producent samolotów.

Black Hawk to średni śmigłowiec transportowy o udźwigu 1. ton. Maszyna napędzana jest dwoma silnikami, poruszającymi jeden wirnik nośny.

Śmigłowce Black Hawk wykorzystywane są w ponad 2. krajach świata. Głównym odbiorcą tych maszyn są Stany Zjednoczone, ale trafiają one również na wyposażenie sił zbrojnych m.in.: Brazylii, Chin, Japonii czy Korei Południowej.

Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu są największym producentem samolotów w Polsce. W firmie pracuje ok. 1,9 tys. osób. Zakład produkuje samoloty własnej konstrukcji: M28 Skytruck i M28B Bryza. Kooperuje także z największymi firmami lotniczymi na świecie. Od marca 2007 roku zakład należy do United Technologies/Sikorsky Aircraft Corporation.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)