Pierwszy śmigłowiec S-70i BLACK HAWK Made in Poland

Pierwszy śmigłowiec S‑70i BLACK HAWK Made in Poland

Pierwszy śmigłowiec S-70i BLACK HAWK Made in Poland
15.03.2010 12:20, aktualizacja: 15.03.2010 12:33

PZL Mielec, zakłady firmy Sikorsky, ogłosiły dziś ukończenie montażu pierwszego modelu śmigłowca S-70i BLACK HAWK, będącego międzynarodową wersją helikoptera BLACK HAWK. Ten nowy wariant śmigłowca jest pierwszym helikopterem BLACK HAWK zmontowanym na terenie Europy z wykorzystaniem międzynarodowej sieci dostawców.

Helikopter S-70. BLACK HAWK, należący do nowej linii śmigłowców Sikorsky, jest także pierwszym wiropłatem wyprodukowanym przez PZL Mielec. Firma znana była dotąd jako producent samolotów.

Ten zmontowany w całości w PZL Mielec helikopter przejdzie testy oraz kwalifikacje w centrum Sikorsky Development Flight Center w West Palm Beach na Florydzie w Stanach Zjednoczonych. Poprodukcyjny oblot maszyny odbędzie się w PZL Mielec jeszcze w tym roku.

Obraz
© (fot. PZL Mielec)

Prezentacja pierwszego kompletnego śmigłowca ukończonego w PZL Mielec ma miejsce prawie 3 lata po przejęciu PZL Mielec przez firmę Sikorsky. „W ciągu zaledwie trzech lat PZL Mielec stały się zakładami światowej klasy, które są w stanie wyprodukować śmigłowiec BLACK HAWK, jeden z najlepszych helikopterów eksploatowanych w dzisiejszych czasach”, powiedział Robert Kokorda, wiceprezes ds. Strategii Korporacyjnej i Synergii w firmie Sikorsky. „Oczekujemy, że produkcja helikoptera S-70. BLACK HAWK w Mielcu przyczyni się do wzrostu liczby polskich firm biorących udział w produkcji śmigłowca BLACK HAWK, który używany jest na całym świecie.”

Zgodnie z planem w PZL Mielec zostanie utworzone centrum programu śmigłowców S-70. BLACK HAWK dla międzynarodowych klientów. Począwszy od 2012 roku PZL Mielec będą produkować planowo około 20 egzemplarzy helikopterów S-70i BLACK HAWK rocznie.

Podstawowe fakty o śmigłowcu BLACK HAWK:

BLACK HAWK to dwusilnikowy śmigłowiec o maksymalnej masie własnej 997. kg. Maksymalna masa startowa śmigłowca to 10 659 kg. Układ wirnika nośnego ma średnicę 16,37 m.

Śmigłowiec S-70. wyposażony jest w cztery całkowicie przegubowe łopaty kompozytowe z tytanu i włókna szklanego z łożyskami elastomerowymi. Śmigłowiec S-70i ma cztery kompozytowe łopatki wirnika głównego o szerokiej cięciwie, zaprojektowane, by dawać większą siłę nośną w warunkach wysokiej temperatury i dużej wysokości.

• Czterołopatowy wirnik ogonowy o średnicy 3,3. m to wirnik bezłożyskowy o układzie krzyżowym (X), przechylony w górę pod kątem 20 stopni, co daje dodatkową siłę ciągu. Łopaty wirnika nośnego i ogonowego można składać ręcznie. Kadłub posiada luk bagażowy wytrzymujący nacisk 1464 kg na metr kwadratowy.

• Przestrzeń w kabinie to 11,6. metrów kwadratowych. Usterzenie poziome można wymontować, a usterzenie pionowe (wspornik wirnika ogonowego) jest składane, co ułatwia transport lotniczy. Połączenie kadłuba z podwoziem ma za zadanie pochłaniać energię pionowego lądowania uszkodzoną jednostką przy prędkości opadania 11,6 metrów na sekundę, a siłę uderzenia pochłaniać mają podwozie, kadłub i fotele.

Obraz
© (fot. PZL Mielec)

• Stałe przekładnie główne i ogonowe posiadają dwustopniowe amortyzatory olejowo-pneumatyczne, które umożliwiają przyklęk śmigłowca i zapewniają odporność na siły działające przy gwałtownym lądowaniu. Podwozie przystosowane jest do standardowej prędkości opadania w pionie 2,7 metra na sekundę.

• Produkowane dziś śmigłowce BLACK HAWK napędzane są dwoma silnikami General Electric T700-GE-701. zamontowanymi nad kabiną, tuż za główną skrzynką przekładniową i po obu jej bokach. Silniki uruchamiane są pneumatycznie za pomocą powietrza przekazywanego z pokładowego pomocniczego zespołu energetycznego (APU). Pozwala to śmigłowcowi wzbijać się w powietrze bez pomocy zewnętrznych źródeł energii.

• Śmigłowiec BLACK HAWK wyposażony jest w nadmiarowy, hydromechaniczny układ sterowania lotem. Posiada on trzy dwustopniowe serwomotory wirnika nośnego, układ stabilizujący (SAS), układ stabilnego toru lotu (FPS) oraz potrójnie nadmiarowe zasilanie hydrauliczne.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (142)