Pierwszy Black Hawk dla Ukrainy. Kupili śmigłowiec od prywatnej firmy

Ukraiński Black Hawk
Ukraiński Black Hawk
Źródło zdjęć: © GUR, Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy
Łukasz Michalik

21.02.2023 19:37, aktual.: 21.02.2023 19:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Choć żaden ze wspierających Kijów krajów nie ogłosił takiego wsparcia, ukraiński Główny Zarząd Wywiadu pochwalił się zdjęciem śmigłowca UH-60A Black Hawk, który "właśnie wrócił z misji bojowej". W jaki sposób Ukraina stała się użytkownikiem tego sprzętu?

Pomoc dla Ukrainy do niedawna nie obejmowała zachodnich samolotów i śmigłowców. Poza morskimi śmigłowcami Sea King, dostarczonymi przez Wielką Brytanię, Ukraina mogła liczyć głównie na sprzęt o rosyjskim rodowodzie, jak śmigłowce Mi-17, Mi-2 czy Mi-24.

Choć żaden z krajów Zachodu nie zadeklarował takiej pomocy, w ręce Ukraińców trafił co najmniej jeden śmigłowiec UH-60A Black Hawk, który jest już przez nich wykorzystywany, co dokumentują zdjęcia udostępnione przez Główny Zarząd Wywiadu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Widać na nich Black Hawka, który – jak głosi podpis – powrócił właśnie z akcji bojowej. Równie ciekawa, jak sama obecność tego śmigłowca w Ukrainie, jest droga, jaką do niej trafił.

Black Hawk od prywatnej firmy

Widoczny na zdjęciach śmigłowiec nie jest bowiem egzemplarzem pozyskanym w ramach międzynarodowej pomocy, ale samodzielnym nabytkiem Ukrainy. Kijów pozyskał go od firmy Ace Aeronautics, na co wskazuje charakterystyczne dla niej malowanie – białe i niebieskie pasy w dolnej części kadłuba. Na śmigłowcu znajdują się już ukraińskie znaki przynależności państwowej.

Po lewej ukraiński śmigłowiec Black Hawk, po prawej Mi-24
Po lewej ukraiński śmigłowiec Black Hawk, po prawej Mi-24© GUR, Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy

Takie pochodzenie śmigłowca wskazuje, że – choć był on używany przez wojsko – został pozbawiony specjalistycznego wyposażenia, z jakim używała go US Army. Pozyskana od Pentagonu maszyna została następnie wyremontowana przez Ace Aeronautics i sprzedana Ukrainie.

Jak głosi ukraiński komunikat, "śmigłowce bojowe znacznie zwiększają możliwości jednostek podległych wywiadowi i skuteczność operacji specjalnych".

Śmigłowce Black Hawk w Polsce

Śmigłowiec UH-60A Black Hawk wszedł do służby w amerykańskiej armii w 1974 roku. Od tamtego czasu jest systematycznie rozwijany i modernizowany. Maszyna w konfiguracji startowej waży ponad 11 ton, zabiera do 20 pasażerów (liczba jest zależna od wariantu i wyposażenia maszyny) lub 1,4 tony ładunku.

Możliwości transportowe zwiększa możliwość zawieszenia ładunku na zewnętrznym zaczepie – w takim wariancie śmigłowiec może transportować nawet 4,5 tony.

Śmigłowce Black Hawk (w wariancie S-70i Black Hawk) są produkowane w Polsce w zakładzie PZL Mielec. Trzy maszyny tego typu użytkuje polska policja (umowa na dwie kolejne została podpisana w grudniu 2022 r.), a cztery Black Hawki mają do dyspozycji polskie wojska specjalne. Do końca 2023 r. polscy specjalsi mają otrzymać kolejne cztery maszyny.

Łukasz Michalik, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także