Pierwsze w Polsce bankomaty z identyfikacją biometryczną

Pierwsze w Polsce bankomaty z identyfikacją biometryczną

Pierwsze w Polsce bankomaty z identyfikacją biometryczną
11.05.2010 10:35, aktualizacja: 11.05.2010 10:53

Polska jest pierwszym krajem w Europie, który wprowadza bankomaty z identyfikacją biometryczną, czyli wypłacające pieniądze po zeskanowaniu palca właściciela konta. Pierwszy taki bankomat już działa w Warszawie. Do końca roku ma być ich ok. 200. Natomiast w banku Pekao system transakcyjny rozpoznaje klienta po liniach papilarnych.

Będą to bankomaty należące do Banku BPS i kilkuset mniejszych banków spółdzielczych. Właściciele kont będą mogli wypłacić pieniądze po tym, jak czytnik w bankomacie zeskanuje i rozpozna układ naczyń krwionośnych w palcu wypłacającego - poinformował w poniedziałek prezes banku Mirosław Potulski.

Układ naczyń krwionośnych jest niepowtarzalny u każdego człowieka. Korzystający z bankomatu przykłada palec do czytnika. Palec zostaje podświetlony, co uwidacznia rysunek naczyń krwionośnych. Obraz jest przekazywany z kamery, przekształcany cyfrowo i porównywany z wzorcem z bazy danych. Wszystko to trwa kilka sekund.

Obraz
© (fot. Wirtualna Polska / Kamil Jakubczak)

Technologię identyfikującą człowieka na podstawie układu naczyń krwionośnych opracowała japońska firma Hitachi. Jak powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej dyrektor pionu rozwiązań systemowych w Polsce Hitachi Europe Tadeusz Woszczyński, ta technologia jest już bardzo rozpowszechniona na japońskim rynku. Na 18. tys. pracujących w tym kraju bankomatów ok. 60 tys. wykorzystuje w ustaleniu tożsamości wypłacającego pieniądze technologie biometryczne.

Jak wyjaśnił Woszczyński, nie da się pobrać informacji o układzie czyichś naczyń krwionośnych bez jego wiedzy. Dlatego ta technologia jest bardzo bezpieczna. Rysunek naczyń krwionośnych nie zmienia się z wiekiem ani pod wpływem chorób. W nowych bankomatach nie można wypłacić pieniędzy korzystając z... odciętego palca. "Jeżeli palec nie będzie żywy, to spadnie w nim poziom hemoglobiny i rysunek naczyń krwionośnych nie będzie czytelny. Poza tym zgodnie z normami bankowymi czytniki są wyposażone w +mierniki żywotności+. Jeśli nie będzie pulsu, nie będzie też autoryzacji" - wyjaśnił Woszczyński.

Dyrektor w Związku Banków Polskich Remigiusz Kaszubski powiedział, że technologia biometryczna jest najpewniejszą obecnie metodą identyfikacji używaną w bankowości. "Dzięki niej ja sam jestem swoim hasłem" - powiedział. Dodał, że potwierdzając swoją tożsamość poprzez czytnik biometryczny nie trzeba już pamiętać numerów PIN.

Potulski wyjaśnił, że bank chce wprowadzić technologię biometryczną głównie po to, by obsługiwać wypłatę rent i emerytur. Wyjaśnił, że rozwiązania technologiczne pomogą rozładować kolejki, jakie tworzą się co miesiąc w oddziałach banku po wypłatę tych świadczeń. "Chcemy z Kopciuszka przekształcić się w lidera" - zapowiedział. Nowe bankomaty mają też wypłacać bilon, więc będzie można rentę czy emeryturę pobrać co do grosza.

Prezes powołał się na statystyki, z których wynika, że 5. proc. klientów banków obawia się, że ktoś bez ich wiedzy wybierze z konta pieniądze, ponad 30 proc. jest gotowych płacić więcej za obsługę konta jeżeli będzie ono bezpieczniejsze, 98 proc. uważa, że zabezpieczenia biometryczne są skuteczne, a według ponad 70 proc. są prostsze i wygodniejsze niż pamiętanie i wpisywanie numerów PIN.

Wyposażenie jednego oddziału banku w tego typu bankomat to koszt ok. 1. tys. euro, czyli o ok. 10 proc. więcej niż standardowego bankomatu. Utrzymanie i eksploatacja kosztują tyle samo w przypadku obu typów bankomatów.

Bank BPS ma ok. 8. oddziałów w całej Polsce. Obsługuje klientów indywidualnych, firmy, samorządy. Wraz z 355 bankami spółdzielczymi tworzy Grupę BPS. Dysponuje siecią ok. 1,8 tys. bankomatów i obsługuje ok. 470 tys. kart płatniczych.

Całkowicie polskim rozwiązaniem jest natomiast system bioidentyfikacji w Pekao. Został wymyślony i opracowany w banku. Jest to prawdopodobnie jedyne takie rozwiązanie na świecie. Prawdopodobnie, bo w internecie nie udało się znaleźć informacji, żeby ktokolwiek już je stosował.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)