Apple Pay w Polsce już działa
19.06.2018 08:33, aktual.: 19.06.2018 10:19
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Apple Pay w końcu zadebiutowało w Polsce. Sprzętami Apple możemy zapłacić zbliżeniowo w sklepie, a także potwierdzać zakupy w sieci za pomocą Touch ID albo Face ID.
Alior Bank, Bank Pekao S.A., Bank Zachodni WBK, BGŻ BNP Paribas, Getin Noble Bank, mBank, Raiffeisen Polbank oraz T-Mobile Usługi Bankowe - takie banki udostępniły dziś usługę Apple Pay w naszym kraju. Z informacji prasowej Mastercard wynika, że PKO Bank Polski dołączy do tego grona "wkrótce". Nieoficjalnie mówi się o wrześniu. Na Twitterze bank potwierdził, że chodzi o "trzeci kwartał":
ING Bank Polski na razie nie może podać nawet przybliżonej daty wdrożenia:
Płacenie z Apple Pay w sklepach stacjonarnych jest możliwe dla użytkowników urządzeń iPhone SE, iPhone 6 i nowszych, a także zegarków Apple Watch.
Apple Pay pozwala potwierdzać transakcje także w sieci - na stronach internetowych lub aplikacjach. Wówczas dotyka się ekranu korzystając z funkcji Touch ID lub Face ID. I nie trzeba wpisywać żadnych danych.
W przypadku płatności w aplikacjach mobilnych lub w przeglądarce Safari, Apple Pay działa na urządzeniach iPhone 6 i nowszych, iPhone SE, iPad Pro, iPad (5. generacji), iPad Air 2 oraz iPad mini 3 i nowszych. Z Apple Pay można również korzystać w przeglądarce Safari na dowolnym urządzeniu Mac wprowadzonym na rynek w 2012 r. lub później, z systemem operacyjnym macOS Sierra. W tym przypadku potwierdzanie płatności odbywa się za pomocą urządzenia iPhone 6 lub nowszego, Apple Watch bądź czytnika Touch ID dostępnego w nowym modelu komputera MacBook Pro
A bezpieczeństwo? Mastercard przypomina, że numery kart nie są nigdzie zapisywane - ani w pamięci urządzenia, ani na serwerach Apple. Za to przypisywany jest Numer Konta Urządzenia, który, po zaszyfrowaniu, przechowywany jest z wykorzystaniem tzw. bezpiecznego elementu (ang. secure element) urządzenia. Każda transakcja jest natomiast autoryzowana za pomocą unikalnego, generowanego dynamicznie, jednorazowego kodu bezpieczeństwa.