Dlaczego bankomaty wysuwają karty tak strasznie powoli?

Dlaczego bankomaty wysuwają karty tak strasznie powoli?

Dlaczego bankomaty wysuwają karty tak strasznie powoli?
Źródło zdjęć: © dane brian / flickr.com / CC
03.06.2013 11:33, aktualizacja: 03.06.2013 13:22

Bankomaty już dawno stały się częścią naszej rzeczywistości. Tylko w Polsce na ulicach miast są ich tysiące. Jeśli cierpimy na brak gotówki, wystarczy dosłownie chwila, aby wypłacić potrzebną sumę pieniędzy. Trzeba tylko wsunąć do czytnika plastikową kartę, podać PIN i wybrać kwotę. Ale podczas korzystania z bankomatu intrygujący jest jeden bardzo irytujący szczegół, na który być może nie każdy zwraca uwagę.

Dlaczego karta, którą wsuwamy w szczelinę czytnika wchodzi szybko, gładko i bez najmniejszych oporów, zaś wysuwa się z bankomatu tak strasznie powoli? Jeżeli za każdym razem, kiedy podejmowaliście gotówkę z bankomatu trapiło was to pytanie, zaraz rozwikłamy tę zagadkę. A jeśli do tej pory nie zwracaliście na to uwagi, być może od teraz zacznie wam to przeszkadzać.

A więc dlaczego bankomaty powoli wysuwają karty? Aby odkryć tę tajemnicę trzeba zdać sobie sprawę, że problem wcale nie tkwi w powolnym mechanizmie wysuwającym kartę, ale sposobie w jaki się to odbywa. Nie trudno zauważyć, że karty z czytników wychodzą w "drgawkach". Dlaczego? Odpowiedź jest prostsza niż by się wydawało. Chodzi o bezpieczeństwo naszych pieniędzy. Ale aby to zrozumieć, najpierw należy poznać zasadę działania skimmerów, czyli urządzeń wykorzystywanych przez przestępców do skimmingu.

Czym jest skimming?

Skimming to przestępstwo polegające na skopiowaniu karty płatniczej bez wiedzy jej posiadacza. Jak to możliwe? Przestępcy instalują w bankomacie urządzenie, które ma za zadanie nielegalnie skopiować pasek magnetyczny nośnika. Na podstawie zebranych danych, tworzony jest klon karty bankomatowej w celu wykonywania płatności oraz dokonywania wypłat. Jest to możliwe, gdyż sklonowana karta działa dokładnie tak samo, jak oryginalna. Bez problemu jest rozpoznawana przez system bankowy i pozwala wykonywać dowolne operacje na koszt właściciela rachunku bankowego. Co ciekawe, także nowsze rodzaje kart, czyli posiadające wbudowany chip, nie gwarantują bezpieczeństwa i również są podatne na skimming.

Urządzenia umożliwiające kopiowanie zawartości karty instalowane są na bankomatach lub w ich wnętrzu. Najnowsze modele wykorzystywane do tego procederu mają grubość niewiele większą niż kartka papieru. Dzięki temu, bez najmniejszych problemów przestępcy mogą je zainstalować w slocie na kartę bankomatową, a ich wykrycie przez przeciętnego użytkownika będzie praktycznie niemożliwe. Skimmer klonuje dane zapisane na pasku magnetycznym karty, a sprytnie ukryte kamerki odczytują kod PIN, którym posługuje się jej użytkownik. W ten sposób przestępcy uzyskują pełny dostęp do twoich pieniędzy i bardzo szybko mogą wyczyścić twoje konto.

Szybkie ruchy przemieszczające i blokujące kartę podczas jej wysuwania potrafią skutecznie zakłócić proces odczytywania danych przez skimmery.

Mechanizm zabezpieczający

Skimming to bardzo popularna metoda kradzieży. Ale banki, aby chronić swoich klientów przed złodziejami, instalują w swoich bankomatach mechanizmy, które mają uniemożliwić skopiowanie karty. Wywoływanie "drgawek" karty podczas procesu jej wysuwania jest właśnie takim prostym fizycznym zabezpieczeniem, które powoduje, że zainstalowany skimmer nie poradzi sobie z odczytaniem danych z paska magnetycznego. Szybkie ruchy przemieszczające i blokujące kartę podczas jej wysuwania potrafią skutecznie zakłócić proces odczytywania danych przez skimmery. Co prawda ta metoda nie gwarantuje pełnego bezpieczeństwa, ale skutecznie odstrasza przestępców. Nie we wszystkich bankomatach zainstalowane jest tego typu zabezpieczenie, jednak wielu operatorów od dawna stosuje je z powodzeniem.

Dociekliwi z pewnością zwrócą uwagę na małą nieścisłość. Dlaczego skimmery nie kopiują karty, gdy wsuwamy ją do bankomatu, skoro podczas wysuwania utrudniają to mechanizmy czytnika? Odpowiedź jest prosta. Sprzęt, którym posługują się przestępcy z reguły odczytuje dane, gdy karta równomiernie wysuwa się z bankomatu - za jednostajny ruch odpowiadają rolki czytnika. Kiedy człowiek wsuwa kartę do bankomatu, dzieje się to w sposób trudny do przewidzenia, niejednostajnie, co uniemożliwia odczytanie danych z karty.

Źródło: Baltimore Sun, SW, WP.PL

sw/gb/sw

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (190)