Orange zawarł umowę o współpracy z Wikimedia Foundation

Orange zawarł umowę o współpracy z Wikimedia Foundation

23.04.2009 12:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

France Telecom i Wikimedia Foundation zawarły umowę, dzięki której treści Wikimedii będą dostępne poprzez portale internetowe i mobilne Orange, m.in. w Polsce. Oba podmioty będą też wspólnie pracować nad tworzeniem nowych usług i funkcji na bazie Wikipedii, flagowego projektu Fundacji Wikimedia . To pierwsze tego rodzaju porozumienie na świecie.

Zgodnie z umową, Orange będzie udostępniać swoim klientom we Francji, Wielkiej Brytanii, Polsce i Hiszpanii treści Wikimedii za pośrednictwem kanałów mobilnych i webowych, takich jak mobilna Wikipedia, widgety do przeglądarek WWW oraz kanały online. Dzięki temu poszerzą się możliwości łatwego dostępu do ogromnych zasobów bezpłatnej wiedzy z niemal każdej dziedziny. Skorzystają na tym zarówno użytkownicy Orange, którego serwisy miesięcznie odwiedza 5. mln osób*, jak i społeczność Wikimedii.

W Polsce partnerem mobilnym tego przedsięwzięcia będzie PTK Centertel, operator sieci Orange, a webowym –. portal Wirtualna Polska. Użytkownicy telefonów komórkowych Orange zyskają za pośrednictwem wyszukiwarki WAP łatwy, mobilny dostęp do informacji zawartych w Wikipedii. Dla internautów WP przygotuje specjalny serwis, dzięki któremu będą mieć dostęp do treści tworzonych przez społeczność Wikipedii oraz kluczowych usług Wirtualnej Polski. WP będzie ponadto wspierała Fundację Wikimedia, m.in. prezentując na swoich stronach nawiązania do jej produktów. Umożliwi też internautom uzupełnienie wiedzy na interesujące ich tematy wiążąc informacje prezentowane w kilkudziesięciu serwisach tematycznych Wirtualnej Polski z hasłami Wikipedii.

W perspektywie porozumienie przewiduje również współpracę partnerów przy tworzeniu nowych - prostych i innowacyjnych usług mobilnych i internetowych, z wykorzystaniem doświadczenia Orange w dostarczaniu kompleksowych rozwiązań komunikacyjnych - zarówno mobilnych, jak również Internetu i telewizji. Ponadto, współpraca będzie rozszerzana na pozostałe europejskie sieci Orange.

- Orange pragnie zapewnić klientom jak najszerszy dostęp do wielu, różnorodnych technologii cyfrowych i dąży do uproszczenia sposobu, w jaki korzystamy z nich w poszukiwaniu informacji. Dając naszym klientom nowe możliwości dostępu do Wikipedii, jednej z najlepiej znanych i szanowanych marek internetowych, realizujemy to zobowiązanie - powiedział Paul-Francois Fournier, dyrektor wykonawczy w Orange, odpowiedzialny za rozwój portali Grupy FT.

- Misją Wikimedia Foundation jest szerzenie wiedzy, tak by udostępniać ją na wiele różnych sposobów dla jak największej liczby odbiorców,”. — powiedziała Sue Gardner, dyrektor wykonawczy Wikimedia Foundation. - Przewaga Orange na rynku telefonii komórkowej i nastawienie firmy na innowacje sprawiają, że jest dla nas idealnym partnerem w popularyzowaniu naszych zasobów. Fundacja jest otwarta na takich partnerów, którzy pomogą nam realizować naszą misję i będą szanowali pracę naszej społeczności.

Umowa z Wikimedia Foundation wpisuje się w strategię Orange, polegającą na udostępnianiu jak najbardziej popularnej i atrakcyjnej treści swoim klientom. Pozwoli rozszerzyć dostęp do usług Wikimedii, zwłaszcza na europejskich rynkach telefonii komórkowej w czasie, gdy mobilny Internet staje się coraz bardziej popularny. W ten sposób Orange wspomaga realizację głównej misji Wikimedia Foundation, jaką jest rozwój Wikipedii i innych projektów stworzonych przez internetową społeczność oraz udostępnianie ich nowym użytkownikom.

*5. millionów unikalnych użytkowników miesięcznie - comScore, luty 2009

Obejrzyj materiał wideo na temat współpracy Orange i Wikimedii na www.orange-innovation.tv/wikimedia

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)