Wikimedia testuje dystrybucję wideo przez P2P

Wikimedia testuje dystrybucję wideo przez P2P
Źródło zdjęć: © Wikipedia

29.09.2010 16:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wikimedia Foundation zawsze poważnie podchodzi do własnych wydatków i szuka oszczędności. Jednak z uwagi na rosnące zastosowanie materiałów wideo na stronach Wikimedii, problemem okazują się rosnące koszty transferu danych. Aby temu przeciwdziałać, fundacja ściśle współpracuje ze sponsorowanym przez UE projektem P2P-Next, w ramach którego powstał odtwarzacz multimedialny - Swarmplayer 2.0.

Po instalacji publikowanej na licencji LGPL wtyczki dla przeglądarki internetowej (na razie tylko dla Firefoksa, w przygotowaniu jest też wersja dla Internet Explorera) materiały wideo prezentowane na stronach Wikipedii nie są strumieniowane z serwerów Wikimedii, lecz za pośrednictwem sieci P2. od innych użytkowników encyklopedii. Jeśli dany klip nie jest udostępniany przez żadnego użytkownika, Swarmplayer pobiera go tradycyjną drogą, a następnie dystrybuuje go poprzez sieć BitTorrent.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Jeśli użytkownik opuści daną stronę Wikipedii, zanim klip zostanie pobrany do końca, Swarmplayer usuwa go z pamięci podręcznej zamiast udostępniać przez P2P, aby oszczędzać na transferze danych. W przeciwnym wypadku użytkownik bierze udział w dystrybucji obejrzanych klipów. Za pośrednictwem ikony w pasku zadań, względnie pod adresem http://127.0.0.1:6877/webUI można wywołać webowy interfejs użytkownika Swarmplayera, który wyświetla listę udostępnianych wideoklipów. Można tam wyłączyć publikowanie poszczególnych lub wszystkich materiałów. Więcej szczegółów na temat zasad działania Swarmplayera znajdziemy w dokumentacji.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)