OLPC zrezygnuje z procesorów x86?

OLPC zrezygnuje z procesorów x86?

12.03.2009 14:00, aktual.: 12.03.2009 14:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Organizacja One Laptop Per Child prawdopodobnie zrezygnuje z użycia procesorów z rodziny x86 w XO-2. Tani laptop drugiej generacji może zostać wyposażony w energooszczędny procesor Arm. Ma to skutkować wydłużonym czasem pracy na bateriach.

Fundacja już niemal podjęła decyzję o wykorzystaniu procesorów Arm w tanim laptopie XO-2. Wedle zapowiedzi, ma on pojawić się w sprzedaży w ciągu 18 miesięcy. XO-1 bazuje na należącym do rodziny x86 procesorze AMD Geode. Komputer ten pobiera średnio 5 W mocy. Zdaniem przedstawicieli OLPC jest to o wiele za dużo.
Zamiarem OLPC jest maksymalne wydłużenie czasu pracy XO-2 na bateriach. Zastosowanie energooszczędnego procesora Arm wiązałoby się jednak z pewnymi problemami. Fundacja chciała wyposażyć XO-2 w dwa systemy, tak by użytkownik mógł wybierać pomiędzy Linuksem a Windows. Procesory Arm pozwalają na uruchomienie Windows Mobile, ale nie pełnej wersji systemu giganta z Redmond. Organizacja OLPC chce to zmienić i jest w trakcie rozmów z firmą Microsoft.

Gabaryty XO-2 zmniejszono niemal dwukrotnie w porównaniu z pierwszym modelem. Posiada dwa panoramiczne dotykowe wyświetlacze, został natomiast pozbawiony standardowej, przyciskowej klawiatury - jej rolę pełnić będzie wirtualna klawiatura dotykowa. Sprzęt będzie promowany w państwach rozwijających się jako platforma e-book.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)