Apple przejmuje producenta procesorów

Apple przejmuje producenta procesorów

Apple przejmuje producenta procesorów
Źródło zdjęć: © Apple
23.04.2008 15:30, aktualizacja: 23.04.2008 16:14

Serwis Forbes.com informuje o najnowszym nabytku koncernu Apple - ma nim być spółka PA Semi, zajmująca się wytwarzaniem mikroukładów o niskim poborze energii, opartych na architekturze Power.

Wartość transakcji wyniosła 27. milionów dolarów. Zdaniem Alana Browna, analityka firmy Gartner, zakup spółki oznacza, że Apple przymierza się do wkroczenia na rynek notebooków ultramobilnych, zastosowanie układów PA Semi w nowych generacjach iPhone'a nie jest bowiem przesądzone. Przedstawiciele koncernu Steve'a Jobsa nie komentują transakcji. Jak jednak informuje Forbes.com, w oparciu o relacje osób związanych z PA Semi, negocjacje dotyczące porozumienia odbywały się w domu szefa Apple.

Obraz
© Energooszczędny procesor firmy P.A. Semi (fot. PA Semi)

W lutym 2007 r. PA Semi zaprezentowała 64-bitowe dwurdzeniowe procesory PWRficient, wykonane w procesie 65 nm. Spółka przekonywała, że wydajnością przewyższają one trzykrotnie dostępne na rynku układy o podobnym zapotrzebowaniu na energię ( przy częstotliwości taktowania wynoszącej 2 GHz, 2 MB pamięci cache drugiego poziomu pobór mocy wynosi 5-13 W ). PA Semi licencjonuje zestaw instrukcji Power od IBM, więc układy spółki są programowo kompatybilne z chipami PowerPC.

Jednym z głównych powodów porzucenia przez koncern z Cupertino procesorów PowerPC i przejścia na intelowską architekturę x86 były kwestie związane z odprowadzaniem wydzielanego przez CPU ciepła. Intel oferował mobilne procesory, które charakteryzowały się lepszą wydajnością, a jednocześnie mniejszymi ilościami wydzielanego ciepła, które w przypadku układów PowerPC wpływało negatywnie na ich osiągi.

Decyzja Apple może nieco skomplikować relacje firmy z Intelem, który niedawno oficjalnie zaprezentował platformę Centrino Atom, dedykowaną specjalnie dla urządzeń mobilnych. "Apple musiało dostrzec coś w PA Semi, czego nie mogła dostać od Intela", uważa Brown.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)