Isaiah - nowa architektura procesora x86

Isaiah - nowa architektura procesora x86
Źródło zdjęć: © VIA

25.01.2008 10:21, aktual.: 25.01.2008 10:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

VIA Technologies, Inc. przedstawiła szczegóły architektury VIA Isaiah – nowego procesora x86, który zapewni istotny wzrost wydajności i funkcjonalności komputerów stacjonarnych, przenośnych i klasy
ultramobile, przy minimalnym poborze energii

VIA Technologies, Inc. przedstawiła szczegóły architektury VIA Isaiah – nowego procesora x86, który zapewni istotny wzrost wydajności i funkcjonalności komputerów stacjonarnych, przenośnych i klasy ultramobile, przy minimalnym poborze energii. Nowa konstrukcja pozwoli wydłużyć czas pracy na akumulatorach i projektować bardzo kompaktowe rozwiązania.

Architekturę VIA Isaiah zaprojektowała od podstaw amerykańska spółka zależna VIA – Centaur Technology Inc. VIA Isaiah zawiera wszystkie najnowsze dokonania w dziedzinie technologii procesorów x86, w tym 64-bitową, superskalarną, spekulatywną mikroarchitekturę, wysokowydajne obwody do obliczeń multimedialnych oraz nową architekturę maszyny wirtualnej. Pierwsza generacja produktów Isaiah będzie kompatybilna pod względem wyprowadzeń z rodziną procesorów VIA C7, umożliwiając projektantom systemów płynne przejście do nowej architektury i otwierając łatwą drogę rozwoju dla nowych konstrukcji.

Pierwsze procesory z architekturą VIA Isaiah zostaną zaprojektowane w sprawdzonej technologii 65nm, zapewniającej wyższą energooszczędność. W połączeniu z nowymi funkcjami zarządzania energią i temperaturą, umożliwi to osiągnięcie najlepszej wydajności zużywanej energii na wat. W dalszej kolejności przyspieszy to rozwój kategorii ekologicznych, cichych i małych komputerów stacjonarnych i domowych centrów mediów PC, a także bardzo cienkich i lekkich notebooków oraz urządzeń klasy mini-note.

Obraz
© Struktura Isaiah (fot. VIA)

Najważniejsze cechy architektury Isaiah
Architektura VIA Isaiah została zaprojektowana tak, by zapewnić wydajność i funkcjonalność niezbędną do obsługi najbardziej wymagających aplikacji, mediów i łączności w dzisiejszym i jutrzejszym Internecie, w tym wideo w standardzie high-definition, gier trójwymiarowych i wirtualnych światów, a wszystko to przy bardzo niskich wymaganiach energetycznych i małym wydzielaniu ciepła. Dzięki tym cechom, nowa architektura doskonale nadaje się do miniaturowych urządzeń mobilnych takich jak mininotebooki i urządzenia klasy Ultra Mobile. Najważniejsze cechy architektury Isaiah to:

*64-bitowa, superskalarna, spekulatywna, nieliniowa mikroarchitektura *Architektura VIA Isaiah wyróżnia się szeregiem zaawansowanych właściwości, w tym superskalarną, nieliniową mikroarchitekturą, funkcjami makro- i mikro-fuzji oraz zaawansowanymi algorytmami przewidywania rozgałęzień, które istotnie zwiększają wydajność procesora. Ponadto, nowa architektura posiada pełny, nieograniczony zestaw instrukcji 64-bitowych z zapasem na obsługę nieistniejących jeszcze 64-bitowych systemów i aplikacji, oraz nową architekturę maszyny wirtualnej, umożliwiającą bezpieczniejsze i bardziej wydajne uruchamiania systemów w środowiskach wirtualnych.

*Wysoka wydajność obliczeniowa i obróbki mediów *Pierwsze modele obsługiwać będą zegar o częstotliwości do 2GHz oraz szybką i energooszczędną magistralę FSB, skalowaną w zakresie od 800MHz do 1333Mhz. Architektura VIA Isaiah wyróżnia się również wysokowydajnym systemem pamięci podręcznej z dwiema pamięciami L1 o pojemności 64KB i pamięcią L2 1MB, z 16-krotną asocjacją dla lepszej optymalizacji pamięci.

W ramach dalszego zwiększania wydajności obsługi multimediów, architektura VIA Isaiah posiada również najszybszy koprocesor x86 do obliczeń zmiennoprzecinkowych (FPU), z możliwością wykonywania czterech sum i ilorazów zmiennoprzecinkowych w jednym cyklu zegara i nowym algorytmem minimalizującym opóźnienia. Dodatkowy wzrost wydajności obsługi multimediów jest możliwy dzięki obsłudze nowych instrukcji SSE i 128-bitowej ścieżce danych liczb całkowitych.

*Zaawansowane funkcje zarządzania energią i temperaturą *Aby zminimalizować zużycie energii i zmniejszyć wydzielanie ciepła, architektura VIA Isaiah wykorzystuje nowe technologie projektowania obwodów oraz agresywne zarządzanie energią, z obsługą nowego stanu zasilania „C6”, w którym następuje wyłączenie zasilania pamięci podręcznych.

Rozbudowana technologia Adaptive PowerSaver™ dodatkowo redukuje zużycie energii i poprawia wydajność termiczną, w powiązaniu z unikatowym zastosowaniem dwóch układów PLL TwinTurbo™, które działają jak automatyczna skrzynia biegów, umożliwiając płynne przechodzenie pomiędzy poszczególnymi stanami zasilania w jednym cyklu zegara. Umożliwia to stałą dostępność procesora, minimalizację opóźnień, a także nowe mechanizmy zarządzania temperaturą rdzenia.

*Skalowalna rozbudowa dla procesorów VIA C7™ *Architektura Isaiah jest kompatybilna pod względem wyprowadzeń z obecną rodziną procesorów VIA C7, co umożliwi partnerom OEM i producentom płyt głównych płynne przejście do nowej architektury i oferowanie tej samej płyty głównej czy systemu w różnych segmentach rynku.

*Sprzętowy system zabezpieczeń VIA PadLock™ *Dla zwiększenia poufności, nienaruszalności i autentyczności danych elektronicznych, architektura VIA Isaiah posiada wiodący w branży, sprzętowy akcelerator kryptograficzny VIA PadLock Security Engine, w skład którego wchodzi najlepszy w świecie generator liczb pseudolosowych, silnik szyfrujący AES, generator skrótów SHA-1 i SHA-256 zapewniający integralność komunikatów i danych oraz nowy, specjalistyczny „tryb bezpiecznego uruchamiania”, z funkcjami takimi jak wydzielony, bezpieczny obszar pamięci i szyfrowany pobór instrukcji.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)