Nowy wymiar telewizji według Sony

Nowy wymiar telewizji według Sony
Źródło zdjęć: © Sony

24.06.2010 12:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Firma Sony wprowadza do swojej oferty nowe produkty umożliwiające oglądanie obrazu 3D w najwyższej dostępnej obecnie jakości. Eksperci Sony, wykorzystując doświadczenie zdobyte przy realizacji projektów w formacie 3D przez Sony Pictures Digital Production oraz wiedzę specjalistów z Działu Produktów Profesjonalnych, stworzyli technologię, która zdaniem producenta oferuje najwyższą jakość w stylowej oprawie

Wszystko to przy zachowaniu najwyższych dostępnych obecnie na rynku parametrów i najnowocześniejszych technologii, takich jak podświetlenie Dynamic Edge LED z lokalnym wygaszaniem i Motionflow 200Hz PRO z funkcją Image Blur Reduction (osłabiania rozmycia obrazu) - dzięki której nawet najbardziej dynamiczny i pełen szczegółów obraz pozostaje płynny i naturalny.

Obraz
© (fot. Sony)

Paralaksa, czyli jak powstaje obraz 3D na domowym telewizorze

Każde z dwojga ludzkich oczu widzi świat pod innym kątem. Łatwo się o tym przekonać - wystarczy zakryć najpierw jedno, a potem drugie oko. Za każdym razem będziemy widzieć otaczające nas obiekty nieco inaczej, doświadczając różnicy między poszczególnymi kątami patrzenia. To dzięki połączeniu obrazów odbieranych osobno przez każde oko, nasz mózg rejestruje wrażenie głębi i przestrzeni - zjawisko to nazywa się paralaksą i to właśnie na nim oparto technologię tworzenia obrazów trójwymiarowych. Firma Sony wykorzystuje efekt paralaksy zaprzęgając do tego najnowocześniejszą technologię, udoskonalaną podczas wieloletniej pracy nad projektami 3D. Odtwarzany przez telewizor obraz jest dzielony na dwa, odpowiadające naszym oczom, kanały, których wyświetlanie odpowiada częstotliwości otwierania i zamykania specjalnych aktywnych okularów (Active Shutter).

Aktywne okulary - stylowa przyjemność

Aktywne okulary TDG-BR100. z soczewkami ciekłokrystalicznymi odbierają sygnał z telewizora za pośrednictwem nadajnika synchronizacji 3D i na ułamek sekundy wyłączają jedną z soczewek, tak aby w danej chwili tylko jedno oko oglądało dany obraz w jakości Full HD. Przepuszczając światło dzienne, okular zamykany jest tylko na sygnał wychodzący bezpośrednio z telewizora, co istotnie wpływa na komfort oglądania. W efekcie powstaje realistyczne wrażenie głębi, a nasze oko nie dostrzega jednocześnie nieprzyjemnego wrażenia migotania odtwarzanego obrazu. Do prawidłowego działania okularów 3D niezbędny jest także nadajnik podczerwieni TMR-BR100 podłączany za pomocą łącza USB bezpośrednio do telewizora.

Orientacyjne ceny:

Telewizor 40’’(102 cm), Sony BRAVIA serii HX800 ok. 7 600 PLN
Aktywne okulary Active Shutter TDG-BR100B - 450 PLN
Nadajnik podczerwieni TMR-BR100 - 220 PLN

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)