Nowy system plików w Windows 8 - Protogon

Nowy system plików w Windows 8 - Protogon

Nowy system plików w Windows 8 - Protogon
Źródło zdjęć: © chip.pl
15.09.2011 14:27, aktualizacja: 20.09.2011 13:34

Microsoft nie wspomniał o jednej ważnej rzeczy, zaszytej w Windows 8. System ten będzie obsługiwał system plików Protogon. Niestety, z uwagi na milczenie Microsoftu, nie jesteśmy w stanie określić czym ów system plików będzie się charakteryzował.

O Protogonie po raz pierwszy słyszeliśmy w czerwcu, kiedy to w Internecie pojawił się zrzut ekranu z właściwości dysku. Przy pozycji „system plików”. pojawił się wpis „Protogon”. Niepotwierdzone informacje sugerowały, że to sterownik jądra systemu dla zupełnie nowego systemu plików, lub drobnego podsystemu. Potem nadeszły kolejne wieści: Protogon czerpie w swojej zasadzie działania dużo z baz danych, widać w nim było odnośniki do transakcji, kursorów, wierszy i tabel, co sugeruje pokrewieństwo z WinFS dla Visty, który Microsoft porzucił zanim ukończył nad nim prace. Protogon istnieje i będzie ważną częścią Windows 8, jak udało się odkryć w rozwojowej wersji tego systemu.

Odniesienia do Protogona można znaleźć w Rejestrze Windows, w działach dotyczących partycji rozruchowej i bibliotek do obsługi owego systemu. Portalowi Neowin.net udało się nawet sformatować dysk do formatu Protogon, który był przez system rozpoznawalny. Analiza wykazała pewne podobieństwa do NTFS, ale zasada działania była zupełnie inna.

Czym jest Protogon, drogi Microsofcie? I czemu milczysz na ten temat? Steve Sinofsky zapowiedział, że wersja Windows 8, pokazana na konferencji BUILD, to dopiero przedsmak nowości. Wygląda na to, że nie oszukiwał.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)