Tribler - nowy system wymiany plików, którego nie zamknie nawet FBI

Tribler - nowy system wymiany plików, którego nie zamknie nawet FBI
Źródło zdjęć: © Tribler.org

10.02.2012 12:40, aktual.: 10.02.2012 13:45

Powstał nowy program do wymiany plików, który ma zrewolucjonizować pobieranie treści z sieci P2P. Tribler, bo tak się nazywa, to otwarty klient P2P z możliwością oglądania filmów online. Bazuje na protokole BitTorrent i posiada wyszukiwarkę działającą w oparciu o sieć warstwową - to właśnie ona ma być najmocniejszą stroną programu.

Dzięki zaawansowanej wyszukiwarce użytkownik, aby dotrzeć do interesujących go plików nie musi korzystać z zewnętrznych stron czy usług. Żeby pobierać pliki nie trzeba też łączyć się z żadnymi serwerami pośredniczącymi w wymianie danych. Takie rozwiązanie uniezależnia wymianę plików od zewnętrznych podmiotów. Twórcy programu przechwalają się, że ich systemu wymiany plików nie zdoła zamknąć żaden rząd czy FBI. "Aby go zdjąć, będziecie musieli zdjąć internet" - dodają. Tribler nie korzysta z żadnego centralnego punktu, dlatego nawet jeśli władze zamkną wszystkie strony umożliwiające nielegalną wymianę plików, system będzie działał dalej, a użytkownicy nadal będą mogli wymieniać się plikami.

Interfejs programu został zaprojektowany tak, aby był łatwy w obsłudze. Pobierane pliki można organizować w zadania oraz ustalać dla nich limity prędkości pobierania i wysyłania. Ponadto Tribler umożliwia wyszukiwanie samych filmów i strumieniowanie wideo. Posiada także wbudowany odtwarzacz umożliwiający podgląd filmów podczas pobierania. Program oprócz pobierania i udostępniania plików oferuje także inne funkcje, jak tworzenie i subskrybowanie kanałów, przeglądanie materiałów według kategorii czy oznaczanie i śledzenie znajomych (dla których możesz ustawić szybsze transfery). Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość budowania reputacji użytkowników, poprzez dzielenie się informacjami na temat plików.

Tribler posiada także moduł chroniący przed spamem i szkodliwym oprogramowaniem, a także filtr rodzinny. Program przeznaczony jest do instalacji na systemach operacyjnych Windows, Mac OS X oraz Linux. Można go pobrać klikając na odpowiedni przycisk poniżej.

| | | |
| --- | --- | --- |

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)