Nowoczesna karta dla polskich pacjentów

Nowoczesna karta dla polskich pacjentów

Nowoczesna karta dla polskich pacjentów
Źródło zdjęć: © osoz.pl
14.12.2009 11:50

Karta Zdrowia Pacjenta jest identyfikatorem pacjenta w Ogólnopolskim Systemie Ochrony Zdrowia oraz pozwala na prowadzenie internetowego Konta Zdrowotnego. Posługujący się kartą może automatycznie gromadzić na koncie informacje zdrowotne z gabinetów lekarskich, przychodni, szpitali i aptek współpracujących z OSOZ

W placówce medycznej karta wykorzystywana jest w procesie identyfikacji pacjenta, udzielenia lekarzowi autoryzowanego dostępu do konta oraz potwierdzenia odbytej wizyty lekarskiej i przesłania informacji o niej na Konto Zdrowotne. Z uwagi na szczególny rodzaj informacji, jakimi są dane o zdrowiu, niezwykle istotna jest jednoznaczna identyfikacja osoby zgłaszającej się z kartą do placówki medycznej. Połączenie faktu posiadania karty KZP i zgodności biometryki palca ze wzorcem zapisanym w karcie daje 100. pewność, że osoba okazująca kartę lekarzowi jest właścicielem karty. Precyzyjna identyfikacja pacjenta ma fundamentalne znaczenie w przypadkach, kiedy pewne procesy dotyczące zdrowia są automatyzowane z użyciem komputerów. Biometryka praktycznie całkowicie eliminuje prawdopodobieństwo pomylenia np. wyników badań laboratoryjnych między różnymi pacjentami, co w przypadku metod tradycyjnych może mieć miejsce.

Obraz
© (fot. osoz.pl)

Autoryzacja właściciela karty następuje za pośrednictwem biometryki, a w przypadkach szczególnych (uszkodzona skóra palca) może nastąpić za pośrednictwem podania kodu PIN. Posługiwanie się biometryką jest bardzo wygodne, szczególnie dla osób starszych mających problemy z zapamiętaniem różnych kodów.

Karta Zdrowia Pacjenta zabezpieczona biometryką opiera się na technologii, która zapewnia maksymalne bezpieczeństwo dla danych biometrycznych i całkowicie eliminuje możliwość przechwycenia odcisku palca i nieuprawnionego posłużenia się nim.

Do odczytania biometryki wykorzystywane są zintegrowane czytniki kart połączone ze skanerami linii papilarnych. Po przyłożeniu palca do czytnika, wzór linii papilarnych trafia bezpośrednio do karty i to w karcie następuje porównanie zgodności pobranego odcisku z wzorcem umieszonym w karcie. Pominięte zostaje całkowicie przesyłanie wzorca odcisku do komputera oraz gromadzenie wzorców odcisków w bazie, gdyż podczas wydawania pacjentowi karty biometrycznej odcisk jest identyfikowany i zapisywany bezpośrednio w karcie.

Karta Zdrowia Pacjenta w OSOZ jest rozwiązaniem, które opierając się na technologii karty procesorowej i kryptografii, może z powodzeniem być stosowane jako karta dla prywatnych ubezpieczycieli, czy też karta dla sieci placówek medycznych identyfikująca jej pacjentów. Rozwiązanie to podnosi bezpieczeństwo systemu udzielania i rozliczania usług świadczonych w ramach ubezpieczenia, szczególnie w zakresie weryfikacji tożsamości pacjenta i jego uprawnień do świadczeń.

Obecnie karty z zabezpieczeniem biometrycznym cieszą się coraz większym zainteresowaniem, a gwałtowny rozwój nowych technologii sprawia, że koszty ich implementacji stale maleją.

Procesorowa biometryczna Karta Zdrowia Pacjenta KZP funkcjonująca w systemie OSOZ zdobyła prestiżowy tytuł „Karty dla Polski na 2010 rok”. Nagroda została przyznana podczas międzynarodowej konferencji Central European Electronic Card odbywającej się w grudniu w Warszawie i jest uznaniem technologicznego zaawansowania i bezpieczeństwa Karty.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)