Nowoczesna identyfikacja użytkownika

Nie tylko układ linii papilarnych pozwala na
pełną identyfikację człowieka. Analizując układ naczyń
krwionośnych opuszka palca można także bezbłędnie określić
tożsamość. Technika ta uniemożliwia jednocześnie skopiowanie
"identyfikatora", co może mieć miejsce w przypadku układu linii
papilarnych - donosi "LaserFocusWorld".

Nowoczesna identyfikacja użytkownika
Źródło zdjęć: © WP.PL

Instytut badawczo-rozwojowy japońskiej firmy elektronicznej - Hitachi - od 199. roku pracuje nad nowoczesnym systemem identyfikacji ludzi, za pomocą analizy biometrycznych danych zawartych w opuszku palca.

Powszechnie stosowane obecnie, między innymi przez policję, systemy identyfikacji opierają się na badaniu powierzchni palca, czyli analizie układu linii papilarnych - popularnie zwaną analizą odcisków palców. Technika ta jednak, była i jest, dość zawodna, gdyż możliwe jest kopiowanie powierzchni palca, co umożliwia ominięcie, często bardzo kosztownych, systemów zabezpieczających.

Obraz

Naukowcy z Hitachi rozwiązali ten problem konstruując zupełnie nowy system identyfikujący człowieka, który opiera się na badaniu układu naczyń krwionośnych w palcach dłoni.

By przeprowadzić proces identyfikacji, palec np. wskazujący należy położyć na powierzchnię urządzenia składającego się ze źródła światła (dwie diody świecące w podczerwieni - IR, ang. infrared) oraz specjalnej kamery CCD. Podczerwień bez problemu wnika do wnętrza palca i zostaje w części zaabsorbowana przez hemoglobinę wchodzącą w skład krwi, która wypełnia naczynia krwionośne. Kamera CCD rejestruje układ naczyń krwionośnych będących w palcu, poprzez analizę odbitego od nich światła IR. Dane te są następnie przetwarzane za pomocą odpowiedniego oprogramowania i zapamiętywane w bazie danych.

Technologia ta, została wykorzystana przez Hitachi do konstrukcji nowoczesnych systemów identyfikacji pracowników oraz przy tworzeniu nowatorskiego systemu zabezpieczeń aut, gdzie zarówno uruchomienie pojazdu, jak i jego personalizacja możliwa jest jedynie po autoryzacji przez komputer pojazdu osoby siedzącej za jego sterami.

Ostatnio, system analizy układu naczyń krwionośnych opracowany przez Hitachi wykorzystała japońska firma produkująca sprzęt sportowy, która w tego typu czytnik wyposażyła najnowsze urządzenia służące do ćwiczeń na siłowni. Dzięki temu osoba ćwicząca po uprzedniej identyfikacji automatycznie ma programowane urządzenia, zgodnie z jej osobistym treningiem, którego szczegóły zawarte są w bazie danych klubu. (PAP)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)