Karta graficzna pomoże w badaniu piersi?

Karta graficzna pomoże w badaniu piersi?

Karta graficzna pomoże w badaniu piersi?
30.05.2008 20:00, aktualizacja: 02.06.2008 09:32

Firma TechniScan poinformowała o opracowaniu nowej metody wykonywania mammografii, czyli badania piersi u kobiet - do jego przeprowadzenia wykorzystywana jest moc obliczeniowa procesora na karcie graficznej.

Technologia opracowana przez TechniScan nosi nazwę UltraSoundCT i wykorzystuje ultradźwięki do skanowania piersi ( jej działanie jest więc podobne do stosowanej szeroko w medycynie ultrasonografii, bowiem mierzy prędkość rozchodzenia się fali ultradźwiękowej w tkance oraz odbicia, jakim ona ulega ). Dla pacjentki poddającej się badaniu może to stanowić duże udogodnienie w porównaniu z obecnie stosowaną metodą przeprowadzania mammografii. Ponadto sposób ten wyklucza stosowanie promieniowania ( chociaż jego dawka, jak twierdzą specjaliści, jest w tym wypadku niewielka ).

Na podstawie zgromadzonych danych tworzone są dwa oddzielne obrazy, które następnie łączone są na komputerze w obrazy stereoskopowe, te zaś eksportowane są do formatu DICOM 3.0, generowany jest też obraz trójwymiarowy. Proces przetwarzania obrazów trwa 20 minut, czyli znacznie krócej, niż przy standardowym badaniu.

O tym, jak ważne jest systematyczne badanie piersi, nie trzeba nikogo przekonywać. W polskich warunkach, kiedy na wszystkie badania czeka się zwykle dość długo, a i samo badanie nie należy do najwygodniejszych, popularyzacja proponowanej przez TechniScan techniki może mieć jeszcze większe znaczenie. Zdaniem producenta system ten nie jest jednak przeznaczony do całkowitego zastąpienia dzisiejszych mammografów, ale raczej do pełnienia funkcji platformy zapewniającej badania uzupełniające.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)