Drukarki oraz ksero są szkodliwe dla zdrowia

Drukarki oraz ksero są szkodliwe dla zdrowia

Drukarki oraz ksero są szkodliwe dla zdrowia
19.03.2010 12:43, aktualizacja: 19.03.2010 12:55

Codziennie wystawiani jesteśmy na działanie różnych szkodliwych substancji. Wdychamy spaliny samochodów albo znajdujące się w powietrzu związki pochodzące z kominów fabrycznych i im podobnych instalacji. Niewielu z nas zdaje sobie jednak sprawę, że szkodliwe dla zdrowia mogą być również związki zawarte w tonerach do drukarek laserowych i kserokopiarek

Zespół naukowców z Instytutu Medycyny Środowiskowej Centrum Medycznego Uniwersytetu we Freiburgu (Institute of Environmental Medicine and Hospital Hygiene –. IUK) pod kierownictwem dr Richarda Gminskiego bada wpływ wdychanych substancji na zdrowie człowieka. Prowadzone przez badaczy eksperymenty ukazują, że wprowadzane do układu oddechowego substancje emitowane przez otaczające nas urządzenia mają wpływ na ludzkie DNA.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Przeprowadzone przez instytut IUK w 2009 roku badania wykazały, że drukarki laserowe, reklamowane jako przyjazne dla środowiska, w praktyce wytwarzają setki potencjalnie niebezpiecznych dla człowieka związków chemicznych. Okazuje się, że substancje zawarte w tonerach stosowanych w kserokopiarkach i drukarkach laserowych dostają się do płuc, a następnie są rozprowadzane po całym organizmie. Obecnie wiadomo, że część z wdychanych przez nas związków chemicznych jest toksyczna, a część nie. Niestety niewiele można powiedzieć o wpływie tych substancji na nasze zdrowie. Aby poszerzyć wiedzę w tym temacie, zespół dr Gminskiego poddał ludzkie komórki działaniu substancji, które otaczają nas na co dzień. W tym celu naukowcy stworzyli eksperymentalną komorę testową, wewnątrz której umieszczona jest próbka ludzkich komórek. Wewnątrz komory panują warunki typowe dla środowiska, w którym pracuje urządzenie, którego wpływ na ludzki organizm jest badany. Związki emitowane przez badany sprzęt doprowadzane są specjalnymi
kanałami do próbki ludzkich komórek.

Badania pokazały, że nanocząsteczki zawarte np.: w pyle z tonerów do drukarek dostają się do pęcherzyków płucnych, przez co mogą powodować stany zapalne lub inne, jeszcze nie zbadane, objawy. Niektóre z cząstek dostają się do naczyń krwionośnych, skąd rozprowadzane są do innych organów w ludzkim ciele. Nanocząsteczki są bardzo małe i w eksperymentach prowadzonych przez niemieckich naukowców potrafiły spenetrować organizm aż do poziomu jąder komórkowych, gdzie powodowały uszkodzenia w łańcuchach DNA.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Na obecnym etapie badania są jeszcze w bardzo wczesnym stadium, ale pierwsze wyniki są niepokojące. Naukowcy cały czas pracują nad ustaleniem dokładnego wpływu na nasze zdrowie substancji emitowanych m.in. z urządzeń biurowych oraz nad sposobami ograniczenia tej emisji. Trwają również intensywne prace nad ustaleniem, czy badane związki chemiczne mogą być również przyczyną silnych reakcji alergicznych.

Źródło: bio-pro.de

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (55)