Nowa spec służba w walce z piratami komputerowymi

Nowa spec służba w walce z piratami komputerowymi09.08.2010 10:47
Nowa spec służba w walce z piratami komputerowymi

Funkcjonariusze Służby Celnej, podobnie jak CBA, ABW i CBŚ, mogą
obserwować i nagrywać w miejscach publicznych osoby podejrzewane o popełnienie przestępstw -
ujawnia "Rzeczpospolita".

Wynika to z ustawy o grach hazardowych, do której rozporządzenie ws. nowych uprawnień wejdzie niebawem w życie. Poszerzy się zakres działań celników. Do ścigania wyrobów tytoniowych i alkoholu bez akcyzy oraz tropienia amatorów oleju opałowego, wlewanego do baków swoich pojazdów, dojdą także działania przeciw pirackim kopiom programów komputerowych i muzyki, a także np. nielegalny handel antykami.

Co gorsza, wystarczy jedynie zarządzenie dyrektora izby celnej, aby wszcząć obserwację podejrzanego - nie jest konieczne zatwierdzenie decyzji przez sąd. Takie rozwiązanie może doprowadzić do niepotrzebnego dublowania działań różnych służb a także nadużyć.

288760033465153683
Źródło zdjęć: © (fot. PAP / D. Delmanowicz)

Dzięki swoim, nowym uprawnieniom Służba Celna sama będzie zbierać dowody, oceniać je i na ich podstawie wymierzać kary i podatki. Odwołania od tych decyzji również będą do niej trafiały. Ewentualne rozstrzygniecie sprawy w sądzie może trwać nawet kilka lat - przewiduje "Rzeczpospolita".

Służba Celna ma na swoim koncie wiele spektakularnych sukcesów, ale także i ogromną ilość takich, które nie przedostają się do nagłówków gazet. Jak to wpłynie na życie przeciętnego użytkownika internetu? Powinien się on mieć na baczności, ponieważ polskie służby celne potrafią być wyjątkowo skuteczne, a przeciętny internauta nie jest tak doże zorganizowany, jak np. przemytnicy narkotyków. Kto wie, czy już niedługo Służba Celna nie będzie "spec służbą" do ścigania piractwa internetowego w Polsce.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)