Nokia dla środowiska - co się dzieje ze starymi telefonami?

Nokia dla środowiska - co się dzieje ze starymi telefonami?

Nokia dla środowiska - co się dzieje ze starymi telefonami?
Źródło zdjęć: © Nokia
15.10.2008 13:32, aktualizacja: 15.10.2008 14:03

Co się dzieje z telefonami komórkowymi, których nie używamy? Ile energii można zaoszczędzić wykorzystując do produkcji telefonów przetworzone metale? Nokia zaprezentowała swoją wiedzę
i działania na rzecz ochrony środowiska podczas Forum Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego (ZIPSEE), które odbyło się 9 października w Warszawie.

ZIPSEE jest branżowym związkiem pracodawców o charakterze non-profit, zrzeszającym producentów, importerów i dystrybutorów sprzętu elektrycznego i elektronicznego, w tym firmę Nokia. Podczas Forum w panelu „Ochrona środowiska w elektronice - osiągnięcia i wyzwania" Helen Castren, Senior Manager, Environmental Affairs z Nokia przedstawiła kilka zagadnień z tego zakresu.

Co się dzieje z telefonami komórkowymi, których nie używamy?
Aby lepiej poznać podejście konsumentów do recyklingu i związane z nim zachowania, firma Nokia przeprowadziła w połowie 200. roku ankietę globalną. Udział w niej wzięło 6500 osób z 13 krajów, m.in. Finlandii, Niemiec, Włoch, Rosji, Szwecji, Wielkiej Brytanii, USA, Chin czy Brazylii. Podczas Forum Helen Castren podzieliła się wiedzą zaczerpniętą z ankiety – okazuje się, że tylko 3% użytkowników oddaje telefony komórkowe do recyklingu, a 4% wyrzuca urządzenia do śmieci.

Obraz
© (fot. Nokia)

Zachowania użytkowników:
44% - trzyma u siebie telefony
24% - oddaje telefony, np. rodzinie
16% - sprzedaje
4% - wyrzuca
3% - oddaje do recyklingu
2% - przerabia

  1. - inne

W odpowiedzi na wyniki ankiety Nokia opracowuje szereg kampanii i akcji informujących, dlaczego, jak i gdzie należy oddawać niepotrzebne, stare urządzenia, ładowarki i akcesoria. Firma rozszerza także globalny program zbiórki, dodając więcej pojemników i promując je w sklepach w celu zwiększenia świadomości konsumentów. Obecnie Nokia prowadzi punkty zbiórki niepotrzebnych urządzeń mobilnych w 8. krajach na całym świecie — jest to największy dobrowolny system recyklingu w branży telekomunikacji mobilnej. Stare urządzenia można oddać w sklepach Nokia i niemal 5000 punktach Nokia Care. Również w Polsce Autoryzowane Punkty Sprzedaży i Serwisu Nokia Care przyjmują telefony i akcesoria Nokia do recyklingu.
Ile energii można zaoszczędzić wykorzystując do produkcji telefonów przetworzone metale?
Podczas Forum Helen Castren omówiła również wpływ wykorzystania przetworzonych metali na ilość energii i emisję szkodliwych substancji do atmosfery –. okazuje się, że pozwala ono na oszczędność energii i zmniejszenie emisji od 60 do 90 % w porównaniu wykorzystaniem w produkcji nowych metali. Obecnie zużycie przetworzonych materiałów wynosi do 40%.

Nowe metale powstałe z przetworzonych Oszczędność energii & zmniejszenie emisji szkodliwych substancji
Aluminium 39% 95%
Miedź 32% 85%
Stal 42% 62-7. %

Produkty i rozwiązania Nokia w trosce o środowisko:
Helen Castren zaprezentowała uczestnikom Forum ZIPSEE rozwiązania i praktyki Nokia odzwierciedlające proekologiczne podejście firmy. Wśród nich wymienić można:

- Efektywność zużycia materiałów:
• Dzięki konwergencji urządzeń
• Dzięki mniejszym rozmiarom telefonów
- Redukcja zużycia energii, np. dzięki energooszczędnym ładowarkom
- Recykling
Używanie odnawialnych i podlegających recyklingowi materiałów do pakowania. W 2006. roku Nokia zaprojektowała mniejsze opakowania, dzięki którym zużywa się 54% mniej materiałów. Sprzedaż 250 milionów telefonów w tych opakowaniach pod koniec 2007 roku zaowocowała również wysłaniem 5000 mniej ciężarówek • Programy zachęcające użytkowników do oddawania starych telefonów do recyklingu

W Forum ZIPSEE w panelu dot. środowiska prócz przedstawicielki firmy Nokia udział wzięli: Grzegorz Skrzypczak - Prezes Zarządu ElektroEko - Organizacji Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego, Peter Gomolla –. SHARP oraz Malgorzata Tomczak - Naczelnik Wydziału Nadzoru Rynku w Departamencie Kontroli Rynku Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)