Nokia ostrzeże przed uderzeniem pioruna

Nokia ostrzeże przed uderzeniem pioruna

25.05.2007 21:30, aktual.: 28.05.2007 10:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pomysłów na wykorzystanie telefonów komórkowych jest multum, a twórcy gadżetów prześcigają się w najróżniejszych projektach. Przykładem może być nowy pomysł specjalistów z Nokii - zamierzają oni wykorzystać telefony do... ostrzegania przed piorunami.

Pomysł polega na wykorzystaniu odbiorników radiowych ( FM lub GSM ) do wykrywania fal radiowych wytwarzanych przez wyładowania atmosferyczne. Typowy piorun generuje fale o częstotliwości pomiędzy 10Hz a 5Ghz - oprogramowanie stworzone przez firmę NOKIA będzie analizować sygnały, wyliczać jak daleko użytkownik telefonu znajduje się od miejsca uderzenie pioruna i informować o bliskich wyładowania.

System ostrzeże nas o zagrożeniu i w rezultacie da czas na opuszczenie niebezpiecznej strefy. Technologia ma działać ze wszystkimi rodzajami telefonów, również z tymi starszymi.

Rzecznik prasowy firmy Nokia jak na razie odmawia komentarza dotyczącego tych doniesień, jednak na stronie amerykańskiego Urzędu Patentowego znaleźć można wniosek firmy - http://appft1.uspto.gov/.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także