Nawigacja może być przyczyną wypadków - korzystaj z głową

Nawigacja może być przyczyną wypadków - korzystaj z głową

Nawigacja może być przyczyną wypadków - korzystaj z głową
09.02.2009 13:00

Korzystanie z urządzeń nawigacji satelitarnej podczas podróży wpływa pozytywnie na koncentrację kierowców. Warunkiem jest jednak umiejętnie korzystanie z GPS. Potwierdzają to liczne opinie Policji oraz ekspertów.

Wiele publikacji wskazuje na fakt dekoncentracji kierowców korzystających z urządzeń GPS. Musimy jednak pamiętać, iż przyczyną takiego stanu rzeczy jest niewłaściwe wykorzystywanie odbiorników nawigacji satelitarnej, a zatem określanie czy też zmiana trasy podczas prowadzenia samochodu.

Garmin, lider w nawigacji satelitarnej określił podstawowe zasady korzystania z urządzeń GPS. Coroczna kampania Bezpieczni w Drodze wskazuje na najważniejsze aspekty, m.in.: zaplanowanie podróży przed wyjazdem, sprawdzenie czy na trasie będziemy mijać „czarne punkty”. i inne niebezpieczne miejsca, korzystanie z komunikatów TMC w krajach, gdzie są one dostępne.

Obraz

Dzięki odbiornikom GPS kierowca rzadziej wykonuje niewłaściwe czynności, takie jak ignorowanie znaków drogowych, czy sięganie po mapę papierową w czasie jazdy. Wielu kierowców przyznaje, że korzystając z rozwiązań nawigacji satelitarnej ma poczucie posiadania wszystkiego pod kontrolą. Są bardziej czujni i w większym stopniu świadomi sytuacji na drodze. Używanie nawigacji satelitarnej polepsza zachowania kierowcy, zwłaszcza wtedy, gdy prowadzi samochód w nieznanym terenie, zwiększa czujność i obniża poziom stresu. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że GPS pomoże nam także wtedy, gdy wydarzy się coś złego na drodze. W takim przypadku nawigacja pozwala na precyzyjne określenie swojej lokalizacji przy powiadamianiu służb ratowniczych.

Instruktorzy Szkoły Auto, testujący urządzenia marki Garmin wyrazili opinię: „Podczas jazdy samochodem wiele czynników wpływa na nasze bezpieczeństwo. Jednym z nich jest prawidłowy wybór trasy. Wiąże się to z tym, iż nie musimy szukać określonego miejsca, czytać mapy w trakcie jazdy. Skraca to czas podróży i nie powoduje zachwiania naszej koncentracji. Do tego celu mogą posłużyć nawigacje satelitarne GPS. Dobre urządzenie, odpowiednio zamocowane pozwoli bezpiecznie dotrzeć do celu lub np. zastąpić zestaw głośnomówiący. Testowanymi przez nas urządzeniami są produkty firmy Garmin, które bardzo dobrze spełniają swoją funkcję "pilota samochodowego”. – Michał Kopeć, Szkoła Auto.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)