Nawet 200 tys. zł grzywny za listę kontaktów w telefonie

Nawet 200 tys. zł grzywny za listę kontaktów w telefonie
Źródło zdjęć: © SXC.hu

06.10.2011 16:14, aktual.: 07.10.2011 10:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zgodnie z polskim prawem do GIODO należy zgłaszać różnego rodzaju listy danych osobowych. Okazuje się, że taki obowiązek może dotyczyć również… kontaktów służbowych w telefonie. Absurdalne? Być może, ale jak najbardziej prawdziwe, a niedopełnienie obowiązku zagrożone jest grzywną do 200 tys. zł

Zgodnie z polskim prawem do GIODO należy zgłaszać różnego rodzaju listy danych osobowych, przetwarzane w firmach. Okazuje się, że taki obowiązek może dotyczyć również... kontaktów służbowych w telefonie. Absurdalne? Być może, ale jak najbardziej prawdziwe, a niedopełnienie obowiązku zagrożone jest grzywną do 200 tys. zł.

Prawo nakłada na firmy obowiązek rejestracji baz danych osobowych, które są w danej firmie przetwarzane. Jeśli okaże się, że firma nie zgłosiła do GIODO takiej bazy, może zostać do tego przymuszona przez zastosowanie bardzo wysokiej grzywny - od 5. tys. nawet do 200 tys. zł. Wszystko, poza horrendalnie wysoką grzywną, wydaje się logiczne do momentu, w którym dochodzimy do definiowania co jest bazą danych osobowych. Okazuje się, że za taką bazę można uznać nawet zebrane adresy mailowe lub listę kontaktów w telefonie.

Małgorzata Kałużyńska-Jasak, rzecznik prasowy Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (GIODO), zapytana przez WP uspakaja, że obowiązkowe jest tylko zgłaszanie danych osobowych, które używane są w sposób bardziej zaawansowany niż zwykłe kontaktowanie się. '"Zbioru takiego (listy firmowych kontaktów w telefonie - przyp. red.) nie trzeba rejestrować u Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, o ile tworzony jest wyłącznie na potrzeby kontaktowania się z poszczególnymi osobami. Ponieważ taki zbiór ma charakter pomocniczy, służy usprawnieniu i przyspieszeniu działalności administratora danych, to można uznać go za zbiór danych przetwarzanych w zakresie drobnych bieżących spraw życia codziennego. W konsekwencji, zgodnie z art. 4. ust. 1 pkt 11 ustawy o ochronie danych osobowych, nie podlega on rejestracji"' - mówi Małgorzata Kałużyńska-Jasak.

Nie ma więc obowiązku zgłaszania baz danych z informacjami osobowymi, które służą jedynie do przesyłania umów, faktur czy zwykłego kontaktu. Jednak, już wysyłanie na dany numer telefonu lub adres e-mail ofert handlowych, wymaga zgłoszenia takiej bazy kontaktów do GIODO. Stopień wykorzystania bazy danych musi ocenić sam przedsiębiorca, który następnie powinien zdecydować czy należy taką bazę zgłosić do GIODO. Docieramy więc do sytuacji, w której to firma decyduje czy musi zgłosić informacje do GIODO, a jeśli pomyli się w swojej decyzji, może mieć kłopoty.

Co w takiej sytuacji robić? Jeśli masz firmę, najlepiej skontaktuj się z GIODO i zasięgnij informacji, czy posiadane bazy kontaktów należy zarejestrować.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (85)